Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Obserwatorium Zmian

"Miasto z widokiem" - spotkanie autorskie

komiks 1 Miasto-z-Widokiem-Okladka-Front-Final2 Zapraszamy na spotkanie promujące album komiksowy "Miasto z widokiem", który ukaże się w księgarniach 10 lutego 2014 roku, w 88 rocznicę nadania Gdyni praw miejskich i 94 rocznicę zaślubin Polski z morzem. Na spotkaniu 10 lutego o godzinie 17:00 w InfoBoxie (sala na I piętrze) obecni będą: Elżbieta Żukowska - autorka scenariuszy oraz trzech z pięciu rysowników: Łukasz Godlewski, Jakub Babczyński oraz Łukasz Rydzewski.

"Miasto z widokiem" jest zbiorem pięciu łączących się ze sobą opowieści graficznych, których akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937. Poszczególne historie ukazują kadry z życia ludzi, którzy próbują ułożyć sobie życie w nowych, powojennych i pozaborowych okolicznościach czasu międzywojnia. Losy głównych postaci splatają się ze sobą w epizodyczny sposób tworząc z odrębnych fabuł misterny ciąg zdarzeń. Miejscem spotkań i mijań jest Gdynia, która w dwudziestoleciu pełniła rolę mitu zjednoczenia i stała się wcieleniem Polskiej Potęgi Morskiej. Decyzje o budowie portu i rozwoju struktury miejskiej w istotny sposób wpływają na podjęcie przez bohaterów życiowych postanowień oraz na ich relacje z bliskimi. Zmieniająca się z roku na rok gdyńska architektura koresponduje z ukazaną w fabule zmiennością losu bohaterów.
Miasto jest idealnym tłem dla ukazania wachlarza porażek i sukcesów ówczesnego pokolenia oraz politycznych, społecznych, narodowościowych i ekonomicznych problemów czasu dwudziestolecia międzywojennego. Jedną z wyraźniej zarysowanych kwestii jest sprawa wielkiej migracji wewnętrznej, jaka miała miejsce w pierwszych latach kryzysu 1929 -1930. Charakterystycznym dla Gdyni rezultatem tej wędrówki ludów jest wielokulturowość oddana w książce poprzez bardzo zróżnicowaną tkankę językową.
Jednakże celem opowieści, zebranych w książce "Miasto z widokiem", nie jest zilustrowanie podręcznika historii. Fabuła skupiona jest przede wszystkim na kolejach losu bohaterów, którzy korzystając z czasu stabilizacji, pragną doświadczyć wreszcie smaku życia.

Forma książki, łącząca walory literackie i wizualne, czyni z niej oryginalną pozycję wydawniczą współczesnej kultury. Wykorzystany w publikacji "Miasto z widokiem" gatunek opowieści graficznej pozwolił w subtelny sposób pokazać w warstwie wizualnej przedwojenną Gdynię i zmiany zachodzące w jej przestrzeni w latach 1926 – 1937. Ilustracje grafików, pracujących w różnych technikach rysunku i malarstwa, wydobywają z krótkich historii wyjątkowy urok dwudziestolecia. Każda z fabuł oddana jest w innej stylistyce graficznej korespondującej z wydźwiękiem emocjonalnym i scenariuszowym odcinka.

Dołożono wielu starań aby zachowane zostały wszelkie realia epoki oraz zgodność ówczesnych lokalizacji. Historyczny komentarz znawczyni dziejów Gdyni, pani Dagmary Płazy-Opackiej, która przez ostatnich 14 lat pełniła funkcję dyrektora Muzeum Miasta Gdyni, dopełnia dziejowy obraz. Publikacja opatrzona została również merytorycznym komentarzem dotyczącym formy autorstwa dr hab. Jerzego Szyłaka, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, autorytetu w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej.
Autorką scenariuszy jest Elżbieta Żukowska – literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka. Opowieści ubrane zostały w graficzną formę przez rysowników: Jakuba Babczyńskiego, Pawła Garwola, Łukasza Godlewskiego, Tomasza Kleszcza i Łukasza Rydzewskiego.

Publikacja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Patronami honorowymi  projektu są:
Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Miasta Gdyni. Patronat medialny objęło Radio Gdańsk.

Krótkie zapowiedzi poszczególnych opowiadań:

Wiadomość
Gdynia AD 1926. Jerzy jest korespondentem prasowym w Gazecie Gdańskiej. Wanda i Maria pracują w teatrzykach rewiowym, Zosia jest sekretarką. Jerzy, odwiedzając po raz kolejny Gdynię w poszukiwaniu tematu, dostrzega możliwości jakie stwarza jej rozwój. Spotyka też miłość swojego życia. Co zaoferuje budujące się miasto dwójce młodych ludzi?
Scenariusz - Elżbieta Żukowska; Rysunki - Tomasz Kleszcz

Jadzia
Gdynia AD 1930. Kadry z życia młodej kobiety, emigrantki z Polski centralnej, która pracuje w policji. W dynamicznie rozwijającym się mieście szerzą się występek i zbrodnia. Jadwiga co dzień spotyka kobiety, które zdecydowały się na najstarszy zawód świata. Jaką cenę zapłaci za wybór niekonwencjonalnej profesji?
Scenariusz - Elżbieta Żukowska; Rysunki - Paweł Garwol

Wolkenkratzer
Gdynia na przestrzeni lat 1927-1937.
Akcja rozpoczyna się w 1937 roku i retrospektywnie wraca do wydarzeń z 1927, kiedy do nowego polskiego miasta przyjeżdża młody architekt z Berlina. Wszystko czego pragnie Karol to realizowanie swoich wizji. Czy Gdynia spełni jego oczekiwania?
Scenariusz - Elżbieta Żukowska; Rysunki Łukasz Godlewski

Walizka
Gdynia AD 1937. Jeden dzień z życia młodego, naiwnego szopenfeldzarza. Portowe miasto - raj dla typów z półświatka i emigrantów z całej Polski - nie ma przed Mundkiem tajemnic. Aż do feralnego czwartku, w który ociera się  o prawdziwy świat przestępczy. Czy chłopak wyjdzie cało z tej opresji?
Scenariusz - Elżbieta Żukowska; Rysunki - Jakub Babczyński

Sprawdzam
Gdynia AD 1937. Dalszy ciąg losów Jerzego, który jest teraz redaktorem Gazety Gdyńskiej a jego żona spędza czas na spotkaniach towarzyskich. Wspólne życie wyraźnie nie spełnia oczekiwań małżonków. Ona ma swoje tajemnice a on nie potrafi oprzeć się grze bardziej niebezpiecznej niż hazard. Czy nadciągające zagrożenie ze strony Niemiec przyśpieszy podjęcie przez nich kluczowych decyzji?
Scenariusz - Elżbieta Żukowska; Rysunki - Łukasz Rydzewski

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2014 14:17
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona