Spektakle / Filmy

„Klimat na zmiany” - „Eames: architekt i malarka”

ikona Laboratorium Innowacji Społecznych - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

ikona Spektakle / Filmy

ikona Wstęp wolny

Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na kolejną odsłonę cyklu filmowego „Klimat na zmiany”. 23 marca o godz. 18.00 zobaczymy film „Eames: architekt i malarka”. Dyskusję poprowadzą Marta Flisykowska i Kinga Jarocka.

Charles i Ray Eamesowie to ikona amerykańskiego designu. Ona malarka, on architekt, przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym filmie dedykowanym Eamesom zaprezentowane są nie tylko ich najważniejsze osiągnięcia, ale też liczne zainteresowania. Autorzy najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek. 

Twórcy filmu dokumentalnego „Eames: architekt i malarka” opowiadają historię założycieli słynnego "Eames Office", które przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

Na program zatytułowany "Klimat na zmiany” składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.

Projekcje odbywają się w PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III, Laboratorium Innowacji Społecznych, wejście od ul. Stryjskiej).
Wstęp wolny.
 
Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Millennium Docs Against Gravity FF, którego kolejna edycja odbędzie m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym od 17 do 26 maja 2017.

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2017 08:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.03.2017 13:38
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona