Wydarzenia inne

Biesiada Literacka – Marian Turski

Biesiada Literacka – Marian Turski

ikona Konsulat Kultury - Gdynia, ul. Jana z Kolna 25

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Bohaterem listopadowej Biesiady Literackiej będzie Marian Turski,historyk, dziennikarz, jeden z ostatnich żyjących więźniów i świadków obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Marian Turski – jeden z ostatnich żyjących więźniów i świadków obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.
Historyk, dziennikarz i działacz społeczny. Od 1958 kierownik działu historycznego i publicysta tygodnika „Polityka”. Od 2000 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, od 2009 przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, a od 2021 przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Autor wielu książek, wśród nich tytułu, który dla wielu stał się jedenastym przykazaniem: „Nie bądź obojętny”. Książka uświetniająca 95. urodziny Mariana Turskiego. Ten osobisty tom to zbiór jego najważniejszych przemówień wygłoszonych między innymi z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, likwidacji łódzkiego getta, otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich czy Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na forum UNESCO. Obok nich – osobiste rozważania dotyczące własnych losów, refleksje związane ze sposobem upamiętniania historii Zagłady, przemyślenia dotyczące współczesności i zagrożeń, jakie niesie.

XI Nie bądź obojętny to książka o największym przesłaniu, jakie ma dla nas przeszłość, żarliwe wezwanie do czytelników, by zawsze postępować przyzwoicie: pamiętać o historii, która się powtarza, i nigdy nie być obojętnym.
„Gdybym miał wybrać spośród tych wszystkich doświadczeń, nauk i wszystkich słów, które je opisują, jedno lub dwa – wybrałbym następujące: empatia, współczucie. Te dwie rzeczy są najważniejsze w życiu”

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 03.11.2021 15:23
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2021 15:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona