Wydarzenia inne

Święto Morza 2020

Święto Morza 2020

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

W tym roku imprez "trochę" mniej, świętujemy "trochę" inaczej. Mimo przeciwności staramy się kultywować tradcyję Święta Morza. 

Przypominamy o obowiązku zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.

Noś maseczkę Dystans społeczny


Uwaga, w tym roku nie ma bezpłatnych rejsów jachtami. 


środa 17 czerwca 

16.00 uroczystość zmiany nazwy przystanku SKM Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski

piątek 19 czerwca 

godz. 11.00

odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce – Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich

godz. 12.00

złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni 

godz. 17.00

koncert otwarcia - Muszla Gdynia 
"Życia garść. Anna Jantar w piosenkach i wspomnieniach"
Wykonawcy:
Beata Buczek- Żarnecka; solistka; Aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni.
Mariusz Żarnecki- narrator; Aktor Teatru Miejskiego w Gdyni.
Muzycy:
Hubert Świątek- klawisze
Mariusz Świątek- saksofony
Maciej Sadowski- kontrabas/ gitara basowa
Adam Zagrodzki- perkusja

godz. 17.00

84 urodziny Automobilklubu Morskiego
wykład o najstarszej klubowej pamiątce - odnalezionej plakiecie ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu w Muzeum Marynarki Wojennej (transmisja na Facbooku
Od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów 

sobota 20 czerwca

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej 
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)  


godz. 11.00 

Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.

godz. 12.00

odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marinie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego

godz. 12.30 

Świętujący 84 urodziny Automobilklub Morski zaprasza wszystkie klasyki (nie tylko klubowe) na wspólny przejazd ulicami Gdyni. Początek o godz. 12.30 z parkingu przy CH Riviera. Przejazd potrwa około 2 godziny i zakończy się przed siedzibą klubu. 


godz. 16.00 - 19.30 

IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego 

godz. 16.30 

msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu (ul. Płk. Dąbka 1) w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobie. W dalszej części, prezentacja tablicy związanej z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim.

godz. 20.00 

Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

20 - 21 czerwca 

regaty Puchar Arki w klasie O'pen Skiff

20 - 26 czerwca 

regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście – Gdynia.
- Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.

20 - 30 czerwca 

W Galerii Akwarium Gdyńskiego, będzie można zobaczyć wystawę zdjęć konkursowych wykonanych przez dzieci i młodzież z całego świata w ramach konkursu fotograficzno-filmowego I live by the Sea. Podstawowym celem konkursu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży z całego świata, dotyczącej spraw morza, problemów związanych ze zmianą klimatu oraz nadmierną eksploatacją akwenów morskich przez człowieka. Wystawa jest organizowana dzięki współpracy z Today we have i Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

niedziela 21 czerwca 

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN MIXTÓW siatkówki plażowej 
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu) 

godz. 10.45

regaty Klasy 2020 o puchar Jana


poniedziałek 22 czerwca 

godz. 17.00 

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” pt. „Torpeda w celu” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin 


22 - 26 czerwca (poniedziałek - piątek) 


wtorek 23 czerwca

godz. 17.00

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim w Gdyni w 97. rocznicę jego śmierci. Symboliczne otwarcie trzeciej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii. Po uroczystości na placu Kaszubskim przejście w stronę skrzyżowania ul. 10 Lutego i Mściwoja i prezentacja okolicznościowego baneru umieszczonego na kamienicy przy ul. Mściwoja 10 – rodziny Ciarów.

czwartek 25 czerwca

godz. 17.00 - 19.00 
Foto Spacer szlakiem Legendy Morskiej - wydarzenie będzie okazją do poszukiwania idealnych "kadrów morskich", związanych m.in. z tematyką konkursu fotograficznego: "Praca i Morze", "Panoramy morskie", "Miasta od morza", a także "Człowiek i morze". Obowiązują zapisy mailowe: spacery@arg.gdynia.pl


piątek 26 czerwca

godz. 8.00

podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach MW

godz. 8.30

złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej

godz. 9.30

złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu

godz. 11.30

uroczyste otwarcie Punktu Redowego PR-1 w Porcie Wojennym 

godz. 12.00

uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym 

godz. 17.00

Otwarcie przed ORP Błyskawica wystawy o historii Marynarki Wojennej 
Organizatorzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Klub MW "Riwiera" 

godz. 18.00 

Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia

26 - 28 czerwca 

Regaty Puchar Marynarki Wojennej

sobota 27 czerwca

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej 
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

godz. 10.00, 14.00, 18.00  

Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich. Dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN opowie jak jeść ryby, by nie zaszkodzić ani ekosystemowi morskiemu, ani nam samym. 

godz. 12.00 

wodowanie książki Krzysztofa Romańskiego "Pogoria. Legenda żaglowca" - Marina Yacht Park Gdynia, przy "Pogorii"

niedziela 28 czerwca

Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN MIXTÓW siatkówki plażowej 
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)  


Kulinarne Święto Morza 

Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują: 
  • Oberża 86
  • Kapitan Cook
  • Taverna Zante
  • Cozzi Ristorante
  • Vertigo
  • Borowa Ciotka
  • Restauracja Familia
  • Bliżej
  • Moje Miasto
  • Zielony Rower
  • Punkt Gdynia
Szczegóły www.gdynia.pl/smakowitaoferta.


Konkurs filmowy „Morze mnie kręci” 

Konkurs jest kierowany do osób w wieku od 20 do 35 lat. Autor najlepszego pomysłu na film promujący gospodarkę morską otrzyma 10 tysięcy złotych, które będą przeznaczone na realizację własnego pomysłu. Wcześniej twórcy pięciu najlepszych propozycji wezmą udział w cennych warsztatach w Gdyńskiej Szkole Filmowej. 
Szczegóły www.gdynia.pl


Konkurs fotograficzny

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia MMW oraz/lub eksponatów muzealnych – zrobione „z pomysłem”, zabawne i niekonwencjonalne należy nadsyłać na adres: promocja@muzeummw.pl do 25 czerwca. Tego dnia zbierze się komisja, która wyłoni zwycięzców konkursu, którym przyzna nagrody książkowe, związane tematycznie z Marynarką Wojenną. 


Święto Morza

O Święcie Morza

Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. 
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.


Logo Święta Morza


Logo Święta MorzaPrzypomina jacht płynący ostro do przodu z banderą Marynarki Wojennej i Gdynią za sterem. Krój czcionek nawiązuje do przedwojennych wzorów. W tle umieszczone zostało koło sterowe z kulą ziemską nawiązując do symbolu Ligi Morskiej i Rzecznej.

Autorem loga jest Grażyna Kamińska.

  • ikonaOpublikowano: 22.05.2020 12:59
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2020 10:55
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona