Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Wystawy

Dni Ochrony Morza Bałtyckiego

Trawa morska // fot. www.akwarium.gdynia.pl

ikona Akwarium Gdyńskie - Gdynia, al. Jana Pawła II 1

ikona Wystawy

ikona Płatny, kup bilety

Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych, czy lasów tropikalnych. O czym mowa? O trawach morskich!


Chociaż niepozorna, trawa morska jest jedną z ważniejszych roślin jakie spotkamy we wszechoceanie
Z jednej strony łąki, które tworzą trawy morskie są niedoceniane, zarówno jeśli chodzi o znaczenie przyrodniczym jak i gospodarczym. Z drugiej, poddawane są ogromnej antropopresji. Czyli wpływa na nie to, co świadomie i nieświadomie robimy my – ludzie. Dlatego cały marzec w tym roku to dla nas Miesiąc Świadomości Traw Morskich.

Co w związku z tym?

#NiepodręcznikOceaniczny - czyli wspólna inicjatywa Instytutu Oceanologii PAN, Sopockiego Towarzystwa Naukowego, Today We Have i Akwarium Gdyńskiego - już w najbliższy wtorek 2 marca, zaserwuje odcinek właśnie o trawach morskich!

Instagramowe konto Akwarium w zasadzie przejmą mieszkańcy łąk podwodnych i same trawy. Będą ciekawostki, a w czwartkowym cyklu czytelniczym #czytamywAkwarium książki do wygrania! Jeśli macie konto na IG, a jeszcze nas tam nie śledzicie, to koniecznie zapraszamy do nadrobienia tego ogromnego błędu

Zarówno tutaj, na Facebooku, jak i na Instagramie, szukajcie newsów i postów pod #chrońmytrawymorskie.
Jeśli chcecie przyłączyć się do szerzenia świadomości na temat traw, śmiało korzystajcie z tego hasztaga!

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

Na czas obchodów MŚTM w sali Zostera marina, której ekspozycja w całości poświęcona jest ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej, zostaną umieszczone dodatkowe informacje o znaczeniu tych roślin.

W marcu w krajach nadbałtyckich obchodzony jest Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. W Akwarium Gdyńskim rozciągniemy go na cały weekend! Będziemy czekać na Was w sali kinowej w sobotę (20.03) i niedzielę (21.03)!

Opowiemy o trawach morskich, żyjących w nich organizmach i dzięki mikroskopowi pokażemy z bliska takie zwierzaki, które trudno wypatrzyć gołym okiem podczas pobytu nad Bałtykiem. Szczegóły podamy, gdy będziemy znali pandemiczne wytyczne na ten czas. Nie mniej jednak już zapiszcie w swoich kalendarzach daty 20-21 marca i jeśli tylko będzie to możliwe - odwiedźcie nas osobiście

Zachęcamy Was również do wsparcia wysiłku naukowców, którzy badają zasięgi występowania oraz obfitość traw morskich na świecie. Możecie to zrobić dzięki aplikacji SeagrassSpotter, która pozwala rejestrować obserwacje trawy morskiej np. którą spotkacie wyrzuconą na plażę, podczas spaceru.

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim jest częścią szerszej inicjatywy, której patronem i pomysłodawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Edukatorów Morskich (EMSEA).
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o trawach morskich w Europie śledźcie #EMSEAgrass oraz #EMSEAgrassAwareness.

ikona