1035 (635) 2012-01-20 - 2012-01-26

Klub Filmowy prezentuje

Klub Filmowy w Gdyni, ul. Waszyngtona 1 (obok Stoczni Nauta), zaprasza w dniach 20 - 25 stycznia 2012 r. na trzy filmy:

- o godz. 18.00 - „Syberia, Monamour" reżyseria: Sława Ross, występują: Lidia Bajraszewska, Nikołaj Kozak, Siergiej Nowikow, Misza Procko. Dramat, Rosja, 2011, 102 min.
Środek syberyjskiej tajgi. Tu żyje się na tyle, na ile pozwoli przyroda. Wokół gęsty las i dzikie zwierzęta. Sami ludzie od tych ostatnich różnią się niewiele. Młody Lioszka znajduje oparcie jedynie w leciwym dziadku - matka dawno zmarła, a ojciec wyjechał i mimo słabnącej nadziei na jego szczęśliwy powrót do domu, chłopiec tęsknie wyczekuje ponownego spotkania. Gościem w chatce pośrodku złowrogiej tajgi bywa wyłącznie wuj Jurij, przynoszący wieści z „reszty świata".
Film „Syberia, Monamour" zdobył Nagrodę Specjalną i Srebrnego Anioła na festiwalu Tofifest.

- o godz. 20.00
- KOBIETY Z 6. PIĘTRA - reżyseria: Jean-Philippe Le Guay, występują: Fabrice Luchini, Sandrine Kiberlaine, Natalia Verbeke. Dramat, Francja, 2010, 104 min.
Paryż lata 60. Jean-Louis Joubert, poważny makler giełdowy oraz kochający ojciec burżuazyjnej rodziny, odkrywa pewnego dnia, iż na szóstym piętrze budynku, który zamieszkuje od jakiegoś czasu, żyje kohorta uroczych Hiszpanek. Jego uwagę szczególnie przykuwa młoda kobieta imieniem Maria. To właśnie ona pokazuje mu swoje bujne i folklorystyczne życie, znacznie odbiegające od tego, jak została wychowana. Jean-Louis, zauroczony żywiołową grupą pań, po raz pierwszy zapomina o skostniałych konwenansach, które od tak dawna go krępują i poddaje się urokowi Hiszpanek.
Bilety na każdy z seansów w cenie 10 zł.

23 stycznia 2012 o godz. 13.00 i godz. 16.00
zaprezentowany zostanie Cykl „Niepokorni, niezłomni, wyklęci": „Historia Kowalskich".
Reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki, występują: Maja Barełkowska, Artur Lis, Jolanta Grusznic-Nowicka. Dokument fabularyzowany, Polska, 2009, 70 min.
Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy swym sąsiadom - Żydom. Jego temat odnosi się do mordu dokonanego na ludności cywilnej przez niemieckie oddziały żandarmerii 6 grudnia 1942 roku w miejscowości Stary Ciepielów i Rekówka na Mazowszu. Spalono wówczas żywcem 34 osoby, a wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z ich pięciorgiem dzieci. Mord nadal owiany jest milczeniem. We wspomnieniach krewnych wywołuje ciągle silne emocje. Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin kolejnych pokoleń zamordowanych, relacjach osób badających tło mordu, a także fabularnej inscenizacji wydarzeń z tamtych dni. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.klubfilmowy.pl. 

ikona