1067 (667) 2012-09-14 - 2012-09-20

Informacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w standardzie DVB-T objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpocznie się już w listopadzie, a pierwsze wyłączenia na terenie województwa pomorskiego rozpoczną się 28 listopada i będą dotyczyły programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy z nadajników w Chwaszczynie, Gdyni i Gdańsku.

Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości, nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby zatem uniknąć sytuacji, gdy np. na początku grudnia włączymy telewizor a na ekranie będzie widoczny tylko szum, należy wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.
Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia - zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB - Set-Top-Box).

Cyfrowe nadawanie programów telewizyjnych w Polsce to m.in.:
- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
- poprawa jakości obrazu i dźwięku,
- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).
Dzięki cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpieniu tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, w miejsce dotychczas dostępnych drogą naziemną 7 programów telewizyjnych (w tym 4 o zasięgu ogólnopolskim: TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT oraz dodatkowych: TVN, PULS i TV4) pojawią się w ofercie nowe bezpłatne programy o zasięgu ogólnokrajowym.
Odbiorcy będą mogli odbierać maksymalnie do 24 programów nadawanych drogą cyfrową. Więcej osób będzie mogło oglądać regionalną TVP Info. Możliwy będzie także odbiór programów TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.
W Gdyni sygnał naziemnej telewizji cyfrowej można obierać z nadajnika położonego na terenie Chwaszczyna k/Gdyni:
multipleks 1: kanał 64, częstotliwość 818 MHz,
multipleks 2: kanał 35, częstotliwość 586 MHz,
multipleks 3: kanał 48, częstotliwość 690 MHz.
Niektóre z powyższych parametrów są parametrami przejściowymi, z chwilą całkowitego wyłączenia telewizji analogowej poprawią się warunki w zakresie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - sygnał cyfrowy będzie nadawany na kanałach dotychczas zajmowanych przez sygnał analogowy.

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.polskacyfrowa.org. 

ikona