


W 2004 roku, jako dopełnienie oferty infoboxów, powstała też wieża widokowa o niebanalnej formie architektonicznej.

Kontenery, czyli innymi słowy architektura modułowa, zostały użyte przy budowie innego infoboxu, który stworzono w związku z rewitalizacją przedmiejskich dzielnic metropolii nad Elbą. IBA Dock, bo tak nazywa się to miejsce, to kolorowe kontenerowe centrum informacyjne, które... pływa! Unosi się na wodach kanału, a dostać się do wewnątrz budynku można, niczym na statek, po długim trapie.

Architektura infoboxów ma związek z tymczasowym zagospodarowaniem przestrzeni, czyli architekturą „nietrwałą", czasową, tworzoną w technologii łatwej do demontażu. Jednakże nadspodziewana popularność sprawiła, że o infoboxach zaczęto myśleć w kategoriach zdecydowanie szerszych niż tylko informacyjne, ale także jako o atrakcjach samych w sobie, przyciągających ciekawą, niebanalną architekturą.

Ponieważ infoboxy są zapowiedzią nadchodzących inwestycji, lokalizuje się w ich ramach wieże lub platformy widokowe, dające szansę spojrzeć z góry na plac budowy i śledzić zmiany zachodzące na nim. Kiedy nie jest to możliwe z uwagi na rozproszony charakter prac, sprawdzonym rozwiązaniem jest wyposażenie infoboxu w makietę obrazującą istniejącą i projektowana zabudowę.
Często czasowość ich egzystencji usprawiedliwia realizację ekstrawaganckich pomysłów takich jak czerwony lub pomarańczowy kolor fasady (Hamburg i Berlin), czy wysuwany z powierzchni ziemi dach, jak w przypadku Saragossy. Aby uprzyjemnić czas, który spędzają w nich mieszkańcy w Infoboxach z reguły lokalizowane są kawiarnie i czytelnie.
Projekt Gdynia Infobox powstał jako twórcze przełożenie najlepszych doświadczeń europejskich infoboxów na warunki wynikające ze specyfiki Gdyni. Efekt będziemy mogli zobaczyć w czerwcu, jednak już dziś wiadomo, że jest to pierwsza tego typu realizacja w Polsce.
Opublikowano: 21.03.2013 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)