Rankiem, 21 sierpnia 1972 roku, 24 minuty po godzinie 8., „Dar Pomorza" na wysokości duńskiego przylądka Skagen przekroczył linię mety regat Operacji Żagiel ‘72. Na pokładzie rozległ się wielki krzyk radości, a komendant Kazimierz Jurkiewicz uśmiechnął się po raz pierwszy od pięciu dni. Zaledwie 5 minut później na mecie zameldował się niemiecki bark „Gorch Fock", ale to „Darowi Pomorza" przypadły w udziale najwyższe laury - zwycięzca bierze wszystko! Biała fregata wzięła udział w Operacji Żagiel jako pierwsza jednostka zza żelaznej kurtyny i w debiucie odniosła błyskotliwe zwycięstwo. Dzięki temu Gdynia - macierzysty port żaglowca - uzyskała prawo do organizacji zlotu w ramach kolejnej Operacji Żagiel - dwa lata później.
Operacja Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, była pierwszym tego typu wydarzeniem za żelazną kurtyną - bezprecedensowym, wspominanym do dziś, spotkaniem żeglarskiego zachodu ze wschodem. Przez cztery letnie dni przy gdyńskich kejach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu - czasem nawet z państw, które nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych. A wszystko w doskonałej atmosferze międzynarodowego zrozumienia. Po raz kolejny okazało się, że morze łączy, a Gdynia to otwarte miasto otwartych ludzi.
Gdynia - pierwszy polski port w historii imprezy, gościła flotyllę żaglowców i jachtów w dniach 18-21 lipca 1974 roku. Najpiękniejsze „ptaki oceanów" z całego świata zachwycały swoją urodą mieszkańców miasta i przybyłych tłumnie turystów. Największe wrażenie zrobiła oczywiście, transmitowana na cały kraj przez Telewizję Polską, parada jednostek na wodach Zatoki Gdańskiej, które przepływały przed statkiem „Profesor Siedlecki" - trybuną honorową.
40. rocznicę tego wydarzenia można uczcić tylko w jeden sposób - ponownie zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port znów wypełnią maszty wielkich rejowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele uczestniczyło w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń. Będzie to znakomita okazja, by już po raz szósty w Gdyni, przeżyć barwne święto młodości, radości i wielokulturowości, obcując z pięknem pełnych gracji „ptaków oceanów". Będzie to też sposobność, by uhonorować uczestników i osoby zaangażowane w organizację tamtej imprezy.
Nazwa przyszłorocznego wydarzenia ma nawiązywać do roku 1974, a sama impreza będzie się też odnosić do wszystkich zlotów żaglowców w Gdyni. Wszystkie jednostki zacumują w Basenie Prezydenta. Tu żaglowce będą dostępne dla zwiedzających. Planujemy także paradę marynarzy ulicami miasta. Na zakończenie oczywiście odbędzie się parada żaglowców.
Opublikowano: 14.11.2013 00:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)