1123 (723) 2013-11-15 - 2013-11-21

Gdynia zorganizuje zlot żaglowców w 2014 roku

Rankiem, 21 sierpnia 1972 roku, 24 minuty po godzinie 8., „Dar Pomorza" na wysokości duńskiego przylądka Skagen przekroczył linię mety regat Operacji Żagiel ‘72. Na pokładzie rozległ się wielki krzyk radości, a komendant Kazimierz Jurkiewicz uśmiechnął się po raz pierwszy od pięciu dni. Zaledwie 5 minut później na mecie zameldował się niemiecki bark „Gorch Fock", ale to „Darowi Pomorza" przypadły w udziale najwyższe laury - zwycięzca bierze wszystko! Biała fregata wzięła udział w Operacji Żagiel jako pierwsza jednostka zza żelaznej kurtyny i w debiucie odniosła błyskotliwe zwycięstwo. Dzięki temu Gdynia - macierzysty port żaglowca - uzyskała prawo do organizacji zlotu w ramach kolejnej Operacji Żagiel - dwa lata później.

Panorama Gdyni podczas zlotu w 1974 roku  Fot. Hanna Wasielke - Cieślak


Operacja Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, była pierwszym tego typu wydarzeniem za żelazną kurtyną - bezprecedensowym, wspominanym do dziś, spotkaniem żeglarskiego zachodu ze wschodem.
Przez cztery letnie dni przy gdyńskich kejach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu - czasem nawet z państw, które nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych. A wszystko w doskonałej atmosferze międzynarodowego zrozumienia. Po raz kolejny okazało się, że morze łączy, a Gdynia to otwarte miasto otwartych ludzi.
Gdynia - pierwszy polski port w historii imprezy, gościła flotyllę żaglowców i jachtów w dniach 18-21 lipca 1974 roku. Najpiękniejsze „ptaki oceanów" z całego świata zachwycały swoją urodą mieszkańców miasta i przybyłych tłumnie turystów. Największe wrażenie zrobiła oczywiście, transmitowana na cały kraj przez Telewizję Polską, parada jednostek na wodach Zatoki Gdańskiej, które przepływały przed statkiem „Profesor Siedlecki" - trybuną honorową.
40. rocznicę tego wydarzenia można uczcić tylko w jeden sposób - ponownie zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port znów wypełnią maszty wielkich rejowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele uczestniczyło w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń. Będzie to znakomita okazja, by już po raz szósty w Gdyni, przeżyć barwne święto młodości, radości i wielokulturowości, obcując z pięknem pełnych gracji „ptaków oceanów". Będzie to też sposobność, by uhonorować uczestników i osoby zaangażowane w organizację tamtej imprezy.
Nazwa przyszłorocznego wydarzenia ma nawiązywać do roku 1974, a sama impreza będzie się też odnosić do wszystkich zlotów żaglowców w Gdyni. Wszystkie jednostki zacumują w Basenie Prezydenta. Tu żaglowce będą dostępne dla zwiedzających. Planujemy także paradę marynarzy ulicami miasta. Na zakończenie oczywiście odbędzie się parada żaglowców. 

ikona