Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
1123 (723) 2013-11-15 - 2013-11-21

Zadbaj o czyste powietrze w Gdyni

Troska o przestrzeń, w której żyjemy, to pozbywanie się śmieci we właściwy sposób - tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i były najmniej uciążliwe dla środowiska. Jesień to okres, kiedy stajemy przed koniecznością pozbycia się nadmiaru odpadów biodegradowalnych. Liści z drzew, skoszonej trawy, poprzycinanych gałęzi oraz pozostałości po uprawie warzyw najłatwiej pozbyć się poprzez spalenie - ale czy to jest najwłaściwsza forma utylizacji tego rodzaju odpadów? Paląc odpady zielone uwalniamy do atmosfery trujące substancje, szkodząc w ten sposób nie tylko sobie, lecz wszystkim mieszkańcom Gdyni.
Co zatem należy robić z odpadami zielonymi?
1. PALENIE LIŚCI I ŚMIECI SZKODZI ZDROWIU! Spalając odpady zielone wyzwalasz do atmosfery rakotwórcze węglowodory aromatyczne, a spalając przy okazji śmieci - uwalniasz szkodliwe metale ciężkie (m.in. ołów, kadm, a także chlor zawarty w plastiku i siarkę znajdującą się w tekstyliach), oddziaływujące negatywnie na organizm oraz skrytobójcze dioksyny - są to związki aż 10.000 razy bardziej trujące niż cyjanek potasu! Wniosek - nie warto spalać odpadów również ze względu na trudne do oszacowania i zmierzenia koszty środowiskowe.
2. ODPADÓW ZIELONYCH MOŻNA SIĘ POZBYĆ W PROSTY SPOSÓB!
• ZA DARMO (do końca 2013 roku) w zakładzie zagospodarowania odpadów Eko Dolina w Łężycach. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy zawieźć własnym transportem odpady zielone (skoszona trawa, gałęzie, konary drzew itp.) do Eko Doliny w Łężycach od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 15.00. Na miejscu należy wypełnić formularz oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie Miasta Gdyni. Lokalizacja Eko Doliny - Łężyce, al. Parku Krajobrazowego 99.
• ZA NIEWYSOKĄ OPŁATĄ za pośrednictwem dowolnej firmy wywozowej, która świadczy usługę odbioru odpadów zielonych. Firmy zajmujące się tego rodzaju usługami można znaleźć w Internecie. Odbiór odpadów zielonych polega na zakupie specjalnych worków (koszt pojedynczego worka to zwykle kilka złotych), które są po zapełnieniu - w uzgodnionym na telefon terminie - odbierane z posesji.
3. WYPRODUKUJ ŚWIEŻĄ ZIEMIĘ! Dla amatorów ogrodnictwa najlepszą metodą pozbycia się odpadów biodegradowalnych jest ich kompostowanie. Założenie i utrzymanie kompostownika nie wymaga właściwie żadnego wysiłku, wystarczy jedynie znaleźć dla niego dogodną lokalizację w ogrodzie i zapełnić go skoszoną trawą, zebranymi liśćmi, a nawet cienkimi gałęziami. Kompostownik nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu, jeśli nie będą do niego trafiały odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego oraz spleśniałe resztki owoców i warzyw. Nie należy w nim umieszczać zadrukowanego papieru, surowców segregowanych, chemii gospodarczej, popiołu, a także korzeni chwastów i gałęzi lub liści zainfekowanych chorobami. Do kompostownika może trafić większość odpadków kuchennych - resztki sałatek, warzyw i owoców, potraw roślinnych, pieczywa.
Wskazówki dotyczące gospodarki odpadami na terenie Gdyni, także związane z odpadami zielonymi, znajdziesz na stronie www.smieciodnowa.pl. Infolinia poświęcona zasadom odbioru i segregacji śmieci: 58 77 23 500. 

ikona