1174 (774) 2014-12-12 - 2014-12-18

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2014 r. mija 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Gdynia włączyła się w ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". IPN zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 świecy w oknach domów. W akcji może wziąć udział każdy.



Ogłoszony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny pociągnął za sobą ofiary. Nie tylko ci, którzy stracili życie, ale także internowali i uwięzieni, ludzie, których wyrzucono z pracy, którym złamano kariery, których zmuszono do emigracji, zapłacili wysoką cenę za przywiązanie do ideałów niepodległości, wolności i demokracji.

Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

„Historia Polski obfituje w daty o znaczeniu historycznym, daty, które zaważyły na losach całej naszej Ojczyzny. Nasze pokolenie ma historyczny obowiązek przypomnienia Polsce i światu prawdy o bohaterach, którzy niejednokrotnie oddali swoje zdrowie i życie za wolność i niepodległość naszego kraju"- mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. „Jestem przekonany, iż bohaterskie i tragiczne dzieje polskiego XX wieku nie będą kartą zamkniętą, dopóki nasza ojczyzna należycie nie uhonoruje wszystkich tych, którzy swoim ofiarnym wysiłkiem stawili czoła krzywdom i niesprawiedliwościom, najsilniej uderzającym w polskie społeczeństwo. Wydobywanie z niepamięci cichych bohaterów naszego narodu uważam bowiem za jedno z moich największych zobowiązań"- dodaje.


W kościele oo. Redemptorystów przy ul. Portowej o godz. 17.30 rozpocznie się program słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów II LO w Gdyni i Msza św.
Następnie około godz. 19.00 uczestnicy wyruszą ulicami: Portową, placem Kaszubskim, Świętojańską do Pomnika Ofiar Komunizmu przy ul. Pułaskiego, ok. godz. 19.30 modlitwa, przemówienie prezydenta miasta i przedstawiciela Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność".

W związku z tym wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym:
- od godz. 19.00 do godz. 19.30 - ul. Portowa, plac Kaszubski, ul. Świętojańska (na odcinku od placu Kaszubskiego do ul. 10 Lutego),
- od godz. 19.30 do godz. 20.00 - ul. Pułaskiego (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Żeromskiego).
Uwaga - uroczystości mogą rozpocząć się z 15-minutowym opóźnieniem.

ikona