1211 (1011) 2015-10-16 - 2015-10-22

Wystawy

W Galerii Centrum Designu Gdynia mieszczącej się w PPNT Gdynia (budynek III, al. Zwycięstwa 96/98) oglądać można „Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych". Wydarzenie jest kontynuacją „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych", która odbyła się w 1969 roku. Głównym zamysłem ekspozycji jest przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej poprzez prezentację prac projektantów na przestrzeni lat. Wystawa otwarta do 23 października 2015 roku w godzinach 10.00 - 18.00, w Galerii Centrum Designu Gdynia.
***
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.
Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.
- Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym - wystawa prezentowana do 15.11.2015 r.
Wystawa w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni przygotowana została przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego. Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych polskich i zagranicznych grafików.
- 18 października, godzina 14.00 niedziele oprowadzania kuratorskie po wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym"
- 22 października, godzina 18.00 Tracklista | dj set + wykład „Eksperymentalny jazz, eksperymentalny rock, część 1", w ramach cyklu „Modernizmy i Modernizacje"
- 24 października, godzina 11.00 - 13.00 weekendowe warsztaty dla rodzin „Szkiełka zwykłe i niezwykłe", w ramach programu edukacyjnego „Instrukcja Obsługi Sztuki"
- 25 października, godzina 14.00 niedzielne oprowadzania kuratorskie po wystawie „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym"
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac Brygidy Rożak, mieszkanki Gdyni.
Brygida Rożek maluje obrazy od wielu lat - akwarelą, akrylem, olejem. Przedstawiała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Maluje w Klubie Seniora pod okiem artysty Marka Wróbla. Bogata pastelowa paleta barw obrazów przyciąga oko widza i pokazuje nam otaczającą przyrodę. Obok pejzaży, ulubionym tematem autorki są kwiaty.
Wystawa potrwa do końca października 2015 r.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentujemy tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie" oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat." poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.
***
Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę Sabiny Szlahs „Moje lasy malowane", który odbędzie się 16 października o godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Ciesielczyk „moje morze..." do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).
Wystawę można oglądać do 3.11.2015 r. Anna Ciesielczyk jest Gdynianką od trzech pokoleń, absolwentką Liceum Plastycznego w Orłowie oraz dzisiejszej Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku, autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych, jest laureatka kilku nagród, promuje i naucza młodych twórców. Wystawa „moje morze..." jest jej jubileuszową wystawą z okazji 40-lecia pracy twórczej. Morze jest jej ulubionym tematem. Na wystawie zobaczyć można nasz swojski Bałtyk i widoki z Gdyni, Wyspy Kanaryjskie i Ocean Atlantycki. Poprzez dynamiczne ruchy pędzla ukazuje nam morze jako nieujarzmiony żywioł...
Na wystawę wstęp wolny.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
Kawiarnia Caffe Anioł (Kamienica pod Pomuchlem, ul. Kilińskiego 6) poleca wystawę malarstwa Wojtka Wieczorka „Pejzaż - moje miejsca". Wystawa otwarta do 16 października 2015 r.
Wojtek Wieczorek (1977), absolwent ASP w Katowicach, dyplom w 2014 w pracowni plakatu prof R. Kalarusa. Po kilkuletniej przygodzie z samochodami ciężarowymi które są jego druga „miłością" wrócił do malarstwa. Interesuje go spojrzenie na otaczający świat w sposób szkicowy, jak kierowca kątem oka.
Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Środowiskowy Dom Samopomocy (Gdynia, ul. Wąsowicza 3) zapraszają do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Obłuże, ul. Boisko 6) na wystawę pod tytułem „Drugie życie jeansu". Prezentowane prace zostały wykonane techniką kolażu w pracowni rękodzieła pod kierunkiem terapeutów Anny Kalwig i Anny Szczepańskiej.
Wystawę można oglądać do 23 października w godzinach otwarcia biblioteki.
***
W 2015 r. Gdynia obchodzi jubileusz 30-lecia współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii. W trakcie długoletnich kontaktów zrealizowano szereg wspólnych przedsięwzięć: wymiany mieszkańców, spotkania młodzieży, wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe oraz wizyty studyjne.
Wystawę prezentującą Kilonię oraz efekty współpracy Gdyni z tym miastem można oglądać w Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24 do 31.10.2015 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00 oraz w soboty w godz. 9.00 - 15.00.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pt. „Nasz świat różnobarwny".
Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdej z autorek prezentowanych prac. Obrazy cechuje zarówno różnorodność tematów jak i technik wykonania.
Jak mówią same autorki: „Malowanie jest dla nas odpoczynkiem od zgiełku codzienności, radością, chwilą refleksji. To mierzenie się z emocjami i tęsknotami. To wielka przygoda, nieustające poszukiwanie tematów i technik najlepiej oddających to, co chcemy wyrazić. Inspiracje czerpiemy z natury. Utrwalamy chwile, olśnienia, wrażenia, nastroje i barwy. Każdy napotkany człowiek, kwiat, wschód słońca, pusta plaża albo sen mogą poruszyć jakąś strunę i zaowocować obrazem".
Prace wystawiają: Krystyna Bielecka, Lidia Biełous, Krystyna Jaskólska, Anna Lichnerowicz, Brygida Rożak, Irena Taraszkiewicz, Alicja Wiśniewska.
Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 16 października 2015 do 19 listopada 2015 r.

***
Jest jedynym polskim artystą, którego prace zawisły w słynnym muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego obrazy osiągają na aukcjach zawrotne sumy, co sprawia, że jest dziś najdroższym polskim malarzem. Prace artysty na co dzień mogą podziwiać pasażerowie drugiej linii warszawskiego metra, bo to właśnie Wojciech Fangor jest autorem oprawy graficznej stacji. A mieszkańcy Gdyni do 3 listopada 2015 r. mogą oglądać prace z jego prywatnej kolekcji inspirowanej mediami w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2).
Wojciech Fangor, urodził się w 1922 roku w Warszawie i do dziś jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów malarzy, grafików, plakacistów i rzeźbiarzy. Jest też autorem projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Dzieła, które oglądamy w Gdyńskim Centrum Filmowym, pochodzą z prywatnej kolekcji artysty. Jest to dziewięć obrazów, z powstającego w latach 70. i 80. cyklu inspirowanego telewizją. Wystawa w Gdyńskim Centrum Filmowym jest częścią szerszej, trójmiejskiej prezentacji twórczości malarza.
Wstęp wolny.
***
Hala Łukowa zespołu Miejskich Hal Targowych w Gdyni, jest miejscem wyjątkowej, pokonkursowej wystawy fotograficznej - „Zakupy z Ludzką Twarzą", której bohaterami są uchwyceni w różnych sytuacjach kupcy, sprzedawcy oraz sam akt transakcji, zakupów na targowisku.
12 października odbył się wernisaż zwycięskich fotografii konkursu z udziałem twórców, artystów oraz samych kupców i gości Hal Targowych. Na wystawie jest zaprezentowanych 20 wybranych, nadesłanych na konkurs fotografii spośród ponad 200.
Druga edycja konkursu nawiązuje do współczesnych trendów w fotografii reportażowej. Handel na targowiskach, historycznych halach kupieckich, bazarach, stanowi obecnie autentyczny, jeden z najbardziej żywych plenerów fotografii miejskiej. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy, która na terenie Hali Łukowej wystawiona do 5 listopada.

ikona