1233 (1033) 2016-04-15 - 2016-04-21

Projekt Gdyńska - Warszawska, czyli pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej

W Gdyni trwa właśnie pilotaż innowacyjnych rozwiązań skierowanych do osób wychodzących z bezdomności i w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Jednym z nich jest projekt Gdyńska - Warszawska. Zakłada on, że osoby wychodzące z bezdomności same pracują przy remoncie i wykańczaniu swojego nowego mieszkania.



Projekt Gdyńska - Warszawska realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Miasto udostępniło MOPS jeden z lokali komunalnych i wyremontowało go do stanu deweloperskiego (bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych). Mieszkanie remontowane w ramach projektu Gdyńska - Warszawska / fot. Dorota NelkePrace wykończeniowe prowadzą w lokalu osoby, które wkrótce w nim zamieszkają.  Pięciu panów pracuje pod nadzorem wykwalifikowanych budowlańców oraz przy wsparciu pracowników socjalnych. W akcję wykończenia mieszkania (również wyposażenia go w sprzęt AGD) włączyły się gdyńskie firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

Część z nas nie miała pojęcia o budowlance. Wszystkiego nauczyliśmy się tutaj, na miejscu. I poszło bardzo sprawnie. W zasadzie zostały ostatnie porządki. Czekamy na odbiory i możemy się wprowadzać. To jest zupełnie inne wrażenie, kiedy człowiek się stara i pracuje na to mieszkanie. Jest super. Zaczyna się nowy etap w życiu. Teraz nawet myślę o własnym biznesie. Bardzo lubię gotować i chciałbym otworzyć knajpę. Jest możliwość udzielenia kredytu bezdomnym i chciałbym w przyszłości z tego skorzystać - podsumowuje nowy lokator Zygmunt Żołądź.

Przyszli lokatorzy mieszkania na ulicy Warszawskiej zobowiązali się do partycypowania w kosztach jego utrzymania. Badania i zachodnie doświadczenia dowodzą, że bezpośrednie zaangażowanie się w prace nad urządzeniem nowego lokum oraz udział w kosztach mają dobry wpływ na osoby wychodzące z bezdomności. Pozwala im to bardziej docenić otrzymaną pomoc i mobilizuje do pracy nad poprawą swojej sytuacji życiowej.

Kiedy inni samorządowcy chwalą się tym, że otwierają kolejne schroniska dla bezdomnych, my robimy coś zupełnie odwrotnego. Staramy się schroniska likwidować. Kilka lat temu przeprowadziliśmy dużą akcję, która miała na celu, doprowadzenie do likwidacji Domu Samotnej Matki. Nie chcieliśmy, żeby panie, które wychowują dzieci, wychowywały je w warunkach placówki. W związku z tym Zespół do spraw osób bezdomnych gdyńskiego MOPS-u, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, pracowali, by doprowadzić do sytuacji, w której panie wynajęły mieszkania na rynku i przeprowadziły się tam z dziećmi. Obecnie mieszkają z dziećmi i funkcjonują samodzielnie, czasem ze wsparciem lub bez. Są gdyniankami, a ich dzieci wychowują się w domu, a nie w Domu Samotnej Matki. Tutaj filozofia jest podobna. Chcielibyśmy zaproponować taką formułę: Panowie przygotowują dla siebie lokum i będą tutaj mieszkać –
mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Kolejnym przykładem nowoczesnych metod wsparcia osób bezdomnych i uniezależniania ich od przebywania w schroniskach w naszym mieście jest "Plan Utrecht - mieszkanie zamiast schroniska". Jego nazwa pochodzi od eksperymentu społecznego przeprowadzonego w Holandii. W ramach projektu osobom bezdomnym oraz tym, w stosunku do których wykonywana jest eksmisja, oferuje się wsparcie (także finansowe) w pozyskaniu i utrzymaniu wynajmowanego lokalu na otwartym rynku. W tej chwili w ramach "Planu Utrecht" mieszkania i pokoje na wolnym rynku wynajmuje blisko 80 osób.


Ewolucja polityki mieszkaniowej w Gdyni

Ostatnie miesiące były czasem pogłębionej diagnozy problemów polityki mieszkaniowej w naszym mieście. Po zbadaniu najtrudniejszych obszarów, w życie wprowadzane są obecnie odświeżone działania samorządu w tym zakresie:

  • Utworzono tzw. czwórki diagnostyczne - czyli międzywydziałowe zespoły składające się z przedstawicieli Wydziału Spraw Społecznych UM, Wydziału Budynków UM, Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu ds. Bezdomnych. Zadbają one o poprawę rozpoznania sytuacji mieszkaniowej gdynian, a w szczególności usprawnią system interwencji mieszkaniowej. Czwórki diagnostyczne rozpoczęły już pracę, a w najbliższym czasie odwiedzą kolejne miejsca (ok. 40) zidentyfikowane jako priorytetowe do rozpoznania i interwencji. Efektem będzie raport wraz z mapą najtrudniejszych przypadków.
  • Trwają prace nad poprawą wewnętrznej współpracy wydziałów Urzędu Miasta, jednostek odpowiedzialnych za pomoc społeczną oraz innych ważnych, lokalnych instytucji w zakresie mieszkalnictwa.
  • Zaplanowano również usprawnienie pozyskiwania, utrzymania i udostępniania mieszkań, którymi dysponuje miasto. Innymi słowy - bardziej elastyczny system remontów i adaptacji dostępnych lokali oraz łatwiejsze pozyskiwania mieszkań na wolnym rynku. Zakłada on m.in. współpracę z agencjami pośrednictwa nieruchomości i spółdzielniami mieszkaniowymi.
  • Dla osób usamodzielniających się MOPS planuje uruchomić również tzw. sieć oparcia społecznego. Pomoże ona w budowie relacji z innymi osobami i odzyskaniu kompetencji społecznych.

fot. Dorota Nelke

ikona