1234 (1034) 2016-04-22 - 2016-04-28

Uczniowie III LO w Gdyni wśród najlepszych

III Liceum Ogólnokształcące to kuźnia młodych talentów. Najlepsze noty w olimpiadach przedmiotowych, konkursach krajowych i międzynarodowych pokazują jak szerokie jest spektrum zainteresowań młodych ludzi.

Paweł Burzyński z klasy II matematyczno-informatycznej został zaproszony do udziału w naukowym obozie badawczym XXXIII Research Science Institute – RSI, który organizuje w Bostonie na przełomie lipca i sierpnia br. Massachusetts Institute of Technology (MIT) wspólnie z amerykańskim Center for Excellence in Education. Do udziału zostało zaproszonych tylko 30 wybitnych młodych specjalistów w zakresie nauk ścisłych z całego świata, którzy wspólnie z 52 rówieśnikami ze szkół amerykańskich przez kilka tygodni będą prowadzić badania, uczestniczyć w wykładach i warsztatach w laboratoriach MIT i pod merytoryczną opieką naukowców z MIT. Po zakończeniu nauki w gdyńskiej „Trójce” w 2017 roku matematyk ma szansę zostać studentem MIT w ramach stypendium naukowego (ok. 50 tys. USD rocznie) i tym samym stać się 6. z kolei absolwentem III LO, który został przyjęty na tę najlepszą obecnie na świecie uczelnię techniczną.
Uczniowie gdyńskiego liceum bardzo dobrze wypadli w finałach olimpiad: ekonomicznej i bankowej. W Olimpiadzie Wiedzy o Bankach pierwsze miejsce w Polsce i tytuł laureata zdobył Michał Ossowski z klasy pierwszej matematyczno-ekonomicznej, a 7 jego kolegów uzyskało tytuły finalistów tej olimpiady: Wiktor Bregier i Krzysztof Homa (kl. III), Wiktor Szydlik (kl. II) oraz Igor Ewertowski, Michał Kugacki, Karol Roman i Karol Sylwestrzak z klas pierwszych.
Natomiast w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej tytuł laureata zdobył Tomasz Kanas z klasy III matematyczno-informatycznej (najwyższy wynik w woj. pomorskim), a tytuły finalistów: Małgorzata Fic z kl. III matematyczno-ekonomicznej, Mateusz Drost (kl. II matury międzynarodowej ) i Piotr Wołodko z kl. I matematyczno-fizycznej.
Do udziału w obu olimpiadach wszystkich uczniów przygotowywał Waldemar Kotowski, nauczyciel geografii oraz podstaw przedsiębiorczości w gdyńskiej „Trójce”.
Także w olimpiadach z przedmiotów humanistycznych uczniowie „Trójki” zdobywali najwyższe w kraju laury. I tak: w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego do finału awansowała rekordowa liczba uczennic z Gdyńskiej Trójki (najwięcej z woj. pomorskiego), bo aż 8, z których cztery (to także rekord) zostały laureatkami olimpiady. Są to: Zofia Mikońska, Klaudia Rucińska, Aleksandra Uzarska (wszystkie z klasy II humanistycznej) oraz Alicja Smaruj (klasa III matemtyczno-fizyczna). Finalistkami olimpiady polonistycznej zostały zaś: Kornelia Ostoja-Lniska (kl. I biologiczno-chemiczna), Małgorzata Mijewska (kl. I humanistyczna), Wiktoria Stasiewicz (kl. III humanistyczna) i Małgorzata Styczewska (kl. III biologiczno-chemiczna).
W kolejnej Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym tytuł laureata w finale ogólnopolskim zdobył Maciej Ekert (kl. I matematyczno-fizyczna), a tytuł finalisty wywalczył Bartosz Kuskowski (kl. III matematyczno-ekonomiczna). Podobna sytuacja miała miejsce w Olimpiadzie Historycznej, w której tytuł laureata i najlepszy wynik wśród uczniów z woj. pomorskiego zdobył Michał Nehring (kl. II humanistyczna), a tytuł finalisty – Paweł Bednarczyk z kl. III matematyczno-ekonomicznej. Z kolei w Olimpiadzie Języka Angielskiego oraz Olimpiadzie Języka Francuskiego tytuły finalistów zdobyli: Bartosz Baliński (kl. III), Grzegorz Roguszczak i Martyna Skweres (kl. I) – j. angielski oraz Marcin Michalak (kl. II) – j. francuski.
Uczniowie mają zapewnioną maksymalną liczbę punktów na egzaminie maturalnym z przedmiotów, w których startowali w olimpiadzie.

ikona