1368 (1068) 2019-05-31 - 2019-06-06

200 tysięcy pszczół na dachu Urzędu Miasta

24 maja na dach gdyńskiego magistratu wprowadziły się 4 pszczele rodziny. Na specjalnie przygotowanym podeście stanęły 4 ule, w których żyć i pracować może od około 160 do nawet 240 tysięcy owadów. Po krótkiej aklimatyzacji pszczoły ruszyły do pracy wśród drzew i krzewów pobliskiego parku.
Inicjatywa nie byłaby możliwa, gdyby nie zmiany w przepisach, jakie zostały wprowadzone w tym roku przez Radę Miasta Gdyni. W myśl nowych przepisów dopuszcza się utrzymywanie pszczół miodnych na terenie miasta poza terenami rolniczymi. Oznacza to, że amatorzy pszczelarstwa mogą stawiać ule na swoich działkach i w ogrodach, ale także na dachach budynków. Na posesji w granicach miasta można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od sąsiednich zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu. Zainteresowanych hodowlą pszczół na własnej posesji zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Opiekujący się urzędowymi ulami pszczelarz chętnie udzieli porad i niezbędnych informacji.
Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pszczół i innych zapylaczy będą mieli ku temu okazję już 5 czerwca. W gdyńskim Urban Labie odbędzie się wykład poświęcony tym owadom. Spotkanie rozpocznie się o 17.30 w budynku nr 4 Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98), a poprowadzi je Jan Dąbrowski – miłośnik pszczół, pasjonat przyrody i youtuber. Całość stanowi część obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska.

ikona