1378 (1078) 2019-09-06 - 2019-09-12

Film o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Chyba nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju jak Eugeniusz Kwiatkowski. To jemu port i miasto Gdynia zawdzięczają swój rozwój. Musiało minąć prawie 50 lat od jego śmierci, żeby powstał o nim film. Gdynianie mogli go obejrzeć na specjalnym pokazie w Gdyńskim Centrum Filmowym - z udziałem reżysera Mirosława Borka, kompozytora Marka Kuczyńskiego i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. W środę 11 września o godz. 22.25 film będzie można obejrzeć na antenie TVP1.
Polski panteon narodowy to katalog męczenników. Niewielu mamy bohaterów, którzy zajmowali się codziennym, pozytywnym i skutecznym działaniem na rzecz otoczenia – w skali rodziny, miasta, państwa. Takim bohaterem był z pewnością Eugeniusz Kwiatkowski.
Skąd się wziął i na czym polegał fenomen człowieka, którego inicjatywy są do dzisiaj podstawą polskiej gospodarki? Dlaczego tak bezwzględnie wyeliminowano go z życia publicznego, mimo zasług, których nie zdołali zakwestionować nawet komuniści? Dlaczego przez 4 lata budowa Gdyni stała praktycznie w miejscu, a po pojawieniu się Kwiatkowskiego, prace ruszyły z kopyta? Jak to możliwe, że zaledwie w ciągu 4 lat zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy – ponad 50 fabryk zbrojeniowych, lotniczych, maszynowych, chemicznych, które szturmem wdarły się do elity ówczesnej produkcji światowej?
O tym wszystkim mówią bohaterowie filmu, a są nimi córka Ewa Obrąpalska i wnuczka Julita Maciejewicz-Ryś i - co być może najbardziej zaskakujące - sam bohater, którego w 1972 roku odwiedził reporter Polskiego Radia. Taśma z tym nagraniem zachowała się i jest podstawą narracji w filmie. Profesor Andrzej Romanowski, autor biografii Kwiatkowskiego, od ósmego roku życia codzienny gość w krakowskim domu Kwiatkowskich, relacjonuje w filmie trudny okres powojenny. Głos zabiera także prof. Tadeusz Stegner, badacz dziejów Gdyni, Pomorza i Polski w XIX i XX wieku. Narrację domyka prof. Marek Drozdowski, który poznał Kwiatkowskiego jako młody naukowiec i który poświęcił życie na publikację jego spuścizny naukowej i publicystycznej oraz dokumentowanie jego dorobku.
Film został dofinansowany ze środków Gdyńskiego Funduszu Filmowego na rok 2019.

ikona