1401 (1101) 2020-03-06 - 2020-03-12

Gdynia stawia na innowacje. Z mieszkańcami zmieniamy miasto

Gdyńskie innowacje docenione na tle całego kraju. W konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym pod patronatem m.in. Ministerstwa Rozwoju Gdynia otrzymała aż cztery laury. To nagroda za działania związane z gdyńskimi ogrodami deszczowymi oraz trzy wyróżnienia: za projekty Utrecht, Creating Automotive Renewal i Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz UrbanLab Gdynia.
W kategorii dużych miast Gdynia otrzymała nagrodę główną za Gdyński Ogród Deszczowy – projekt zachęcający mieszkańców do tzw. małej retencji wody deszczowej. Projekt to efekt partnerstwa z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i Fundacją Sendzimir.

Otwarcie pierwszego gdyńskiego ogrodu deszczowego przy Gdynia InfoBox w 2018 r. Na zdjęciu (od prawej): wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć, Jowita Kurach z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni oraz Joanna Lepczak-Michalska, ówczesna kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej// fot. Dorota Marszałek-Jalowska

– Gdynia już kilkanaście lat temu zdiagnozowała kwestię gospodarki wodami opadowymi jako kluczowe wyzwanie miejskie. W 2006 roku skutecznie zabiegaliśmy o to, aby budowa infrastruktury zagospodarowującej wody deszczowe była wpisana do programów unijnych. Dzięki temu w ostatnich latach zrealizowaliśmy projekty łącznie na kwotę 180 mln zł. Gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi to nie tylko zbiorniki, kanalizacja i oczyszczalnie, to przede wszystkim zagospodarowywanie wody na miejscu. Dlatego od kilku lat stawiamy na takie rozwiązania – zielone dachy, ogrody deszczowe (...). Chcemy ten trend upowszechniać. Wody opadowe mogą być kapitałem, ale pod warunkiem, że będziemy odpowiednio je zagospodarowywać. – komentuje nagrodę dla gdyńskich ogrodów deszczowych wiceprezydent Michał Guć.

Na koncie mamy także wyróżnienia dla trzech projektów, które dały miastu miano finalisty: Utrecht, czyli reintegracja osób borykających się z problemem bezdomności, Projekt CAR – Creating Automotive Renewal i kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni oraz UrbanLab Gdynia, czyli mechanizm dyskutowania i sposób wypracowywania rozwiązań podnoszących jakość życia.
Celem konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promocja kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju. Nagradzane są najbardziej nowatorskie rozwiązania w samorządach – innowacje technologiczne, ekologiczne, społeczne oraz instrumenty wsparcia.
Podczas gali w siedzibie Ministerstwa Rozwoju laury za gdyńskie projekty odbierała Katarzyna Gruszecka-Spychała.

ikona