1401 (1101) 2020-03-06 - 2020-03-12

STOP! przestępczości wobec seniorów

Edukacja, informacja, świadomość i czujność są kluczowe w zapobieganiu wyłudzaniu pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Rolę działań prewencyjnych, w które może włączyć się każdy z nas, podkreślano podczas debaty społecznej, która odbyła się w PPNT Gdynia.

Wyłudzenia to zjawisko realne. Fakt, że dotyka również gdynian musi skłaniać do podejmowania działań zmierzających do tego, byśmy wszyscy wyczulili się na tego rodzaju przestępstwa. Byśmy przede wszystkim nauczyli się bronić i reagować – mówił na początku debaty prezydent Wojciech Szczurek.Wymaga to krytycznego stosunku do osób, które nawiązują z nami kontakt oraz weryfikacji często bardzo wiarygodnie brzmiących opowieści kierowanych do nas drogą telefoniczną. Nauczenie się mechanizmu obronnego to najlepsza droga. Myślę, że gdyńscy seniorzy, którzy są grupą niezwykle aktywną, świadomą, chętnie podejmą to wyzwanie: byśmy działali razem i skuteczne się bronili. Życzę by każdy nas, wychodząc z tej sali, czuł, że ma w ręku ważne narzędzie: wiedzę, jak sobie radzić z takimi sytuacjami.
Tej wiedzy dostarczyli uczestnikom debaty policjanci oraz psychologowie. Debata społeczna, zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Gdyni we współpracy z samorządem zgromadziła w PPNT Gdynia około 150 osób. Obecni byli seniorzy, przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy miejskich instytucji, banków, ale też uczniowie klasy mundurowej V LO. Wydarzenie odbyło się ramach gdyńskiej kampanii społecznej „STOP!” mającej przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości wobec seniorów.
Odnotowujemy większą liczbę usiłowań – zauważa mł. insp. Sławomir Pachura, Komendant Miejski Policji. – Wciąż jednak dochodzi do przestępstw. Podejmujemy działania zmierzające do ścigania sprawców: operacyjno-rozpoznawcze, procesowe. Ale nie ma wątpliwości, że najwięcej jest do zrobienia w obszarze prewencji. Kluczowe jest zapobieganie, informowanie, edukowanie mieszkańców.
Dlatego ważne, by wiedzieć, jak manipulują oszuści. O tych metodach mówiły psychologerontolog Katarzyna Zasowska oraz specjalistka do spraw interwencji środowiskowej Klaudia Głodowska. To m.in. wykorzystanie naturalnej chęci pomocy, powołanie się na autorytet instytucji, która ma nam zapewnić bezpieczeństwo, czyli policji, stworzenie atmosfery tajemnicy, ale też sprawienie, by potencjalna ofiara poczuła, że jest pod dobrą opieką.
W Gdyni 2019 r. liczba oszustw metodą „na wnuczka” czy na „policjanta” wzrosła o 40% w porównaniu do roku 2018. Od 1 stycznia do 19 lutego 2020 r. popełniono w Gdyni 5 oszustw oraz 20 usiłowań tego typu przestępstw. W wyniku dokonanych oszustw metodą na „policjanta” w 2020 roku gdyńscy seniorzy utracili łącznie 309 000 złotych oraz 100 euro.

ikona