1402 (1102) 2020-03-13 - 2020-03-19

Gdyńska kultura z ministerialnymi dotacjami

Granty na kulturę obejmą róznego rodzaju gdyńskie projekty // fot. gdynia.pl / facebook.com/halokultura

Granty na kulturę obejmą róznego rodzaju gdyńskie projekty // fot. gdynia.pl / facebook.com/halokultura

Gdyńskiej instytucje, stowarzyszenia i fundacje otrzymały od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację programów kulturalnych i modernizacyjnych. Wsparcie trafi w sumie w siedem miejsc. To Muzeum Marynarki Wojennej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Fundacja Adaptacja, Stowarzyszenie Halo Kultura, Pomorska Fundacja Filmowa, Biblioteka Gdynia oraz Muzeum Miasta Gdyni. Suma przyznanych na ten rok dotacji wynosi ponad 840 tysięcy złotych. Dodatkowo dofinansowanie otrzymały również dwie imprezy kulturalne, które odbywają się w naszym mieście.
 
Muzeum Marynarki Wojennej otrzyma 50 tysięcy złotych na audioprzewodniki. Ich zakup uatrakcyjni ofertę instytucji. Dofinansowanie pochodzi z programu „Infrastruktura kultury”. Jego celem jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze. Z tego samego programu dotację dostał również Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. To 35 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na oświetlenie na „Darze Pomorza”. Wszystko dla komfortu aktorów i widzów. Na tym żaglowcu grane są bowiem niektóre spektakle. W najbliższym czasie będzie można tam zobaczyć „Tango na pełnym morzu”, „Kursk”, „Żółtą łódź podwodną” czy sztukę „Idąc rakiem”.
 
Środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafią też do Stowarzyszenia Halo Kultura. Za przyznane 57 tysięcy złotych zrealizuje cykl spotkań twórczych dla najmłodszych gdynian pod hasłem „Doświadczenie sztuki”. Ich pilotaż już wystartował. To kreatywne zajęcia w pracowniach artystów działających w stowarzyszeniu Halo Kultura. Pierwsze spotkania odbyły się już m.in. w pracowni jubilerskiej, fotograficznej, kaletniczej czy arteterapeutycznej. Dofinansowanie przyznano w ramach programu „Edukacja kulturalna”. Jego celem jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego.
 
Z kolei Fundacja Adaptacja otrzymała dotację na projekt Szlakiem Kultur Pomorza. Zakłada on poszerzanie wiedzy na temat regionu, jego bogatej kultury i historii. W jego ramach odbędą się m.in. tematyczne wycieczki. Na ten cel ministerstwo przyznało 24 tysiące złotych z programu „Kultura Dostępna”. Ma on na celu wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.
 
Ministerialne dofinansowanie dostała także Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, która organizuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Na święto kina w Gdyni, w tym roku, przekazano 305 500 złotych. We wrześniu odbędzie się 45. edycja festiwalu. Jak zwykle kilkanaście polskich produkcji filmowych powalczy podczas niego o nagrodę główną – Złote Lwy. W tym przypadku ministerstwo przyznało dotację od razu na trzy kolejne edycje festiwalu. Kwota przyznana na 2021 rok to 300 tysięcy złotych. W 2022 roku organizatorzy otrzymają również 300 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodzi z programu „Film”, który promuje wiedzę na temat osiągnięć kinematografii, jej roli we współczesnej kulturze, a także wsparcie dla działań sprzyjających rozwojowi kultury filmowej i upowszechniających ambitny, niekomercyjny repertuar filmowy.
 
Kulturalny grant nie ominie również Biblioteki Gdynia. Otrzyma ona dofinansowanie w wysokości 19 600 złotych na projekt pod nazwą „Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie”. Przyznano je z programu „Partnerstwo dla książki”. Jego celem jest poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek
 
Natomiast Muzeum Miasta Gdyni dostanie finansowe wsparcie na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich to wystawa promująca polski design – „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Wszyscy zainteresowani będą mogli ją oglądać od 4 lipca do 15 listopada. To kolejna, siódma wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” - serii poświęconej gigantom polskiego projektowania. Przybliży postać tragicznie zmarłego Janusza Kaniewskiego. Był polską gwiazdą designu, współtwórcą wyglądu wielu aut, stacji benzynowych, butów czy przedmiotów codziennego użytku. A także futurystą, osobą niezwykle zainteresowaną przyszłością miasta, komunikacji i rozwiązań ułatwiających wspólne życie mieszkańców milionowych metropolii. Na ten cel ministerstwo przyznało 190 tysięcy złotych z programu „Wspieranie działań muzealnych”, który ma na celu wspieranie działalności w zakresie opieki konserwatorskiej nad muzealiami, archiwaliami i księgozbiorami, a także - prezentacji zbiorów w postaci atrakcyjnych poznawczo projektów wystawienniczych i wydawniczych. Z tego samego programu dofinansowano także drugi projekt – „Legenda Radmoru”. To wystawa czasowa, która ma za zadanie upowszechnienie osiągnięć polskich inżynierów oraz niezwykłej historii jednej z najstarszych gdyńskich firm. Ekspozycja ukaże historię, dorobek i działalność przedsiębiorstwa na tle szerszych powojennych przemian historyczno-gospodarczych (przedsiębiorczości, gospodarki planowej, działalności opozycyjnej, transformacji ustrojowej, adaptacji do nowych realiów wolnego rynku). Na wystawie znajdą się eksponaty, projekty, archiwalne fotografie, dokumenty i elementy stanowisk produkcyjnych, wypożyczone z Radmoru oraz obiekty od osób prywatnych, pozyskane w ramach działań partycypacyjnych, angażujących pracowników, ich rodziny, gdyńską społeczność oraz użytkowników tego ponadczasowego sprzętu. Całość dopełni aranżacja, która – by oddać innowacyjność technologiczną, funkcjonalność i estetykę wzorniczą produktów – przeniesie widzów do wnętrza radmorowskiego sprzętu. Wystawę będzie można zobaczyć od 4 grudnia 2020 do 30 maja 2021 roku. Środki, jakie instytucja otrzymała na jej realizację z ministerstwa to 159 tysięcy złotych.

Suma wszystkich przyznanych gdyńskim instytucjom, na ten rok, środków to 840 100 złotych.
 
Ministerialne dotacje na kulturę otrzymały również dwie warszawskie organizacje, które organizują swoje przedsięwzięcia w Gdyni.
 
Stowarzyszenie Scena Kultury szykuje kolejną, 12. edycję Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. To przestrzeń, w której spotkać się mogą świadkowie historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie. Na tegoroczną odsłonę wydarzenia ministerstwo przekaże 270 tysięcy złotych z programu „Film”. Od razu przyznano też dofinansowanie na ten festiwal w kolejnych latach. W 2021 i 2022 roku organizatorzy również otrzymają po 270 tysięcy złotych.
 
Środki w wysokości 25 800 złotych zdobyła także Agencja Promocji Mańana Piotr Kobus. Zostaną one wykorzystana na 20. Tydzień Kina Hiszpańskiego. To coroczny przegląd najciekawszych produkcji z Półwyspu Iberyjskiego. Festiwal prezentuje najnowsze produkcje odzwierciedlające bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Impreza odbędzie się w 10 polskich miastach między 18 marca a 5 kwietnia. Do Gdyni zawita od 3 do 5 kwietnia. Filmowe seanse odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

  • ikonaOpublikowano: 08.03.2020 15:17
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.03.2020 08:37
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona