1430 (1030) 2020-11-06 - 2020-11-19

Sukces uczennic Gdyńskiej Trójki w regionalnym etapie Festiwalu Naukowego E(x)plory

30 października w Olsztynie zakończył się regionalny etap Festiwalu Naukowego E(x)plory, podczas którego wyłoniono ostatnich uczestników finału ogólnopolskiego. Ten plannowany jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w dniach 25-27 listopada w ramach Gdynia E(x)plory Week 2020.

To wydarzenie składać się będzie z 3 elementów: Kongresu E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, w którym swoje projekty badawcze przedstawi kilkadziesiąt uczennic i uczniów z całej Polski wyłonionych podczas eliminacji regionalnych.
Wśród siedmiu prac badawczych, które podczas etapu w Olsztynie zostały zakwalifikowane do Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni, znalazły się dwie prace badawcze autorstwa uczennic z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni: Jaśminy Nowak oraz Zuzanny Zawrotny.
Celem pracy Jaśminy Nowak „Czy porosty występujące na terenie Gdyni mogą być źródłem witaminy C” było poznanie obecnego zasięgu i rodzaju porostów występujących na terenie Rezerwatu Przyrody – Kępa Redłowska. Pozyskane porosty były badane również pod kątem zawartości kwasu askorbinowego – witaminy C. Doświadczenie polegało na losowym zbieraniu materiału biologicznego – porostów Kępy Redłowskiej i następnie wykrywaniu w nich witaminy C. Najwięcej badanej substancji wykryto w próbce z chrobotkiem reniferowym (Cladonia rangiferina). Wykazanie zawartości witamin w pospolicie występujących porostach może przyczynić się do spopularyzowania tych organizmów jako suplementów diety.
Opiekun naukowy: Alicja Nowak.
E-Konewka to niezależny energetycznie, ekologiczny system wspomagania wegetacji roślin zbudowany z wykorzystaniem dostępnych i tanich komponentów, oparty na platformie sprzętowej Arduino. Założeniem projektu było wykonanie systemu zapewniającego zautomatyzowanie procesu wsparcia wegetacji roślin, poprzez kontrolę ich nawodnienia i naświetlenia. Projekt powstał głównie z myślą o zapominalskich lub często wyjeżdżających miłośnikach domowej flory. Może też posłużyć jako baza rozbudowanych i skomplikowanych systemów wspomagających produkcję roślin w suchych rejonach Ziemi lub hodowlach lokowanych na pojazdach kosmicznych. Urządzenie zasilane jest energią słoneczną, co czyni je w pełni autonomicznym. Do zarządzania pracą urządzenia wykorzystany jest układ programowalny z dedykowanym, wbudowanym oprogramowaniem.
Opiekun naukowy: Marta Burzyńska.
Więcej: www.explory.pl/2020/naukowcy.
Trzymamy kciuki.

ikona