1434 (1134) 2020-12-11 - 2020-12-17

Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej

Trwa tegoroczne Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. W miejskich przestrzeniach od tygodni pojawiają się pierwsze zmiany, a miłośnicy dobrego projektu mogą też uczestniczyć w wydarzeniach online. Traffic Design w miniony weekend zaprosił na projekcję filmu o nietypowych balkonach zza wschodniej granicy, a dostępna online jest już wystawa „Zabawa Kontekstem”.


Miał być klasyczny wernisaż, jest wystawa dostępna w sieci dla każdego. Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej to zwyczajowo święto miejskich przestrzeni i dobrych praktyk projektowych, które zmieniają ich oblicze z dbałością o szczegóły. Ten rok sprawił, że projektanci część swoich działań musieli przenieść do formatu online. Wystawa „Zabawa Konteksem” czeka już na wirtualnych zwiedzających. Bez klasycznego wernisażu, ale z internetowym opracowaniem, które pozwala przyjrzeć się najważniejszym pomysłom i realizacjom związanym z trwającym biennale.
Przegląd tego, co na biennale
„Zabawa Kontekstem” w zasadzie otwiera Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. To solidne kompendium wiedzy o powstających realizacjach, inspiracjach i ich procesie projektowym. Jednym z jej najciekawszych elementów są prezentacje niezrealizowanych projektów wybitnych polskich twórców i twórczyń. To także debiut nowej siedziby stowarzyszenia Traffic Design, które jest odpowiedzialne za biennale – docelowo wernisaż i wystawa miały być dostępne właśnie w lokalu przy ul. Żeromskiego w Śródmieściu.
Zaczyna się od wcześniej opublikowanego opowiadania Salci Hałas „Mgła”, prowadzi przez abstrakcyjne rzeźby nazywane „Formami podwórkowymi”, nowe neony na Wzgórzu św. Maksymiliana i instalację interaktywną „Pieszy też człowiek” aż po zrealizowany już dom międzygatunkowy (mural z ptasimi budkami) i projekt redesignu budynków przy ulicy Focha.
Cyfrowa wersja wystawy jest dostępna na platformie Google Arts & Culture pod linkiem https://bit.ly/3qHLOxl.
Wystawę „Zabawa Kontekstem” w wersji online można oglądać zarówno na smartfonach, jak i komputerach. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej.

ikona