1440 (1140) 2021-02-05 - 2021-02-11

Gdyńscy seniorzy w sieci: aktywni i w kontakcie

Wymuszone wiosennym wybuchem pandemii przeniesienie całości działalności Centrum Aktywności Seniora do internetu było prawdziwą rewolucją. Dziś w wirtualnym świecie seniorzy radzą sobie coraz śmielej, uzupełniając wiedzę zdobytą wcześniej w salach wykładowych i podtrzymując kontakty z klubowych kawiarenek. Realizują w ten sposób ideę miasta uczącego się, czyli takiego, które zapewnia swoim mieszkańcom dostęp do edukacji niezależnie od warunków. W Światowej Sieci Miast Uczących się UNESCO Gdynia działa od 2019 roku. Z okazji przypadającego pod koniec stycznia Międzynarodowego Dnia Edukacji z partnerami z całego świata dzielimy się doświadczeniami dotyczącymi m.in. właśnie aktywności seniorów w sieci.


W każdym z sześciu Miejskich Klubów Seniora w Gdyni jest kawiarenka internetowa – i każda z nich zawsze cieszyła się dużym powodzeniem. W klubach organizowano zajęcia z obsługi komputera, w szkoleniach uczestniczyło 4200 osób. Dziś zdobywana od lat przez seniorów wiedza procentuje: w marcu 2020 roku zawieszono stacjonarną działalność klubów seniora oraz wykłady Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przenosząc je do internetu i udostępniając całkowicie za darmo wszystkim zainteresowanym. Strona www.wirtualny.cas.gdynia.pl jest ogólnodostępna i na bieżąco uzupełniana o nowe nagrania. W tej chwili można wybierać spośród ponad 20 tematów. Nagrań jest około 550!
Miejscem do wirtualnej rozmowy i spotkań została/jest facebookowa grupa „Gdyńscy seniorzy – wirtualnie”. Tu seniorzy mogą udostępniać swoje materiały, porozmawiać, znaleźć propozycje ciekawego spędzenia czasu w domu.
- Czas pandemii Covid-19 pokazał, że pomimo utrudnień w spotkaniach rzeczywistych możemy i potrafimy współdziałać i utrzymywać relacje oraz ofertę zajęć w nowej, zdalnej formule. To bardzo ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego naszych seniorów. Jestem dumny z otwartości, odwagi i dyscypliny gdyńskich seniorów do nauki i aktywnego korzystania z oferty edukacyjnej i aktywizacyjnej online. Wykłady Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku już w kwietniu 2020 przeniesiono do internetu. Propozycje przygotowane w tym roku akademickim od początku października wyświetlono około 14 tys. razy. To imponująca liczba, choć oczywiście czekamy na dzień, gdy znów będziemy mogli się spotkać – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W roku 2019 Gdynia – jako pierwsze miasto w Polsce – została przyjęta do Światowej Sieci Miast Uczących się UNESCO (Global Network of Learning Cities). Sieć ta zawiązała się w roku 2015, dziś skupia 229 miast z 53 krajów ze wszystkich kontynentów. Jej celem jest kształtowanie polityki miast członkowskich opartej na wizji wspierania rozwoju edukacji formalnej i nieformalnej mieszkańców, obejmującej wszystkie ich grupy na każdym etapie życia.

ikona