1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Otwarte dane z Gdyni napędzają innowacje

Otwarte dane to kopalnia wiedzy o wielu obszarach życia miasta. Wykorzystywane są nie tylko przez badaczy, ale i przez samych mieszkańców ciekawych tego, co liczby mówią o ich mieście. Otwarte dane to bowiem najprostszy sposób na uzyskanie informacji zaprezentowanych w sposób przejrzysty oraz zgodny ze światowymi standardami. Łatwo tu śledzić między innymi sposoby wydatkowania budżetu miasta, czy obserwować rozwój infrastruktury rowerowej.

– Od wielu lat wspieramy dostęp mieszkańców do informacji. Dzięki otwartym danym każda osoba może zyskać szeroki obraz tego, jak wygląda życie w mieście na podstawie wielu najróżniejszych wskaźników i jak przedstawia się, w oparciu o twarde liczby, jakość życia jego mieszkańców. Jako samorząd mamy ambicję kreować środowisko rozwiązań SMART CITY nie tylko we własnych działaniach, tworząc nowe cyfrowe możliwości, takie jak Konto czy Karta Mieszkańca, ale i jak najskuteczniej wspierać wszystkie rozwiązania z obszaru nowych technologii, nad którymi pracują także przedsiębiorstwa z obszaru ICT – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Gdyński portal otwartych danych – otwartedane.gdynia.pl – funkcjonuje już od czterech lat i jest obecnie portalem samorządowym zawierającym największą bazę informacji w Polsce. Miejskie dane publiczne są prezentowane już w ponad 220 zbiorach.
Nieustannie przybywa zarówno danych, jak i ich dostawców. W 2020 roku opublikowano 23 nowe zbiory. Wśród nowych dostawców danych znalazł się między innymi Wydział Środowiska UM Gdynia, Biuro Ogrodnika Miasta czy ZKM Gdynia.
Największą popularnością cieszą się właśnie dane na temat ruchu drogowego oraz te z zakresu projektów realizowanych w Gdyni z udziałem środków europejskich. Przykładem może być publikacja na temat ruchu miejskiego podczas pandemii COVID-19, który został pozyskany z systemu TRISTAR.
Dane pozyskiwane w portalu mają wiele zastosowań. Są szczególnie przydatne w budowaniu nowych aplikacji i innowacyjnych miejskich technologii.
Gdyńskie dane zostały użyte między innymi w projekcie Przyjazdy.pl, który ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej w Polsce.
Innym z narzędzi jest także Morabus, stworzony przez trzech gdyńskich licealistów. Dzięki aplikacji użytkownik ma dostęp do aktualnej informacji o ewentualnych opóźnieniach pojazdów komunikacji miejskiej.

ikona