1468 (1168) 2021-09-24 - 2021-09-30

Współpraca miast z biznesem

Od lewej: Paweł Panczyj, ABSL; Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska; Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni; Roger Andersson, Vastint Polska; Agata Czachórska, IKEA; Marek Gawroński, Volvo Polska. Fot. Przemysław Kozłowski

Od lewej: Paweł Panczyj, ABSL; Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska; Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni; Roger Andersson, Vastint Polska; Agata Czachórska, IKEA; Marek Gawroński, Volvo Polska. Fot. Przemysław Kozłowski

Zakończyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja ABSL Summit. Jej uczestnicy szukali odpowiedzi i pomysłów na budowę zrównoważonej przyszłości. Podczas panelu z udziałem wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały dyskutowano o współpracy samorządów i biznesu, tak by tworzyć zrównoważone miasta o atrakcyjnej jakości życia, wychodząc naprzeciw zmianom spowodowanym przez pandemię COVID-19.

W panelu moderowanym przez Pawła Panczyja, zasiadającego w Zarządzie ABSL na stanowisku Managing Director Strategy & Partnerships, udział wzięli samorządowcy: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji oraz przedstawiciele biznesu: Agata Czachórska, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA, Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Polska i Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

Swoje opinie na temat czynników wpływających na wybór miejsca do życia i pracy mogli wyrazić wszyscy słuchacze panelu, wypełniając ankiety i odpowiadając na pytania, jak ważne przy wyborze miejsca zamieszkania są jakość życia w mieście, bycie częścią silnej lokalnej społeczności, związki i powody osobiste, wspieranie przez miasto osobistych wartości i idei; a w przypadku wyboru zatrudnienia atrakcyjność ofert pracy, jakość przywództwa i kultury korporacyjnej, poziom deregulacji finansowych oraz reprezentowanie przez firmy wartości i idei pracownika.

Agata Czachórska mówiła m.in., że IKEA wpływa na codzienne życie wielu ludzi, a pandemiczny lockdown zmienił postrzeganie przez ludzi rzeczywistości - relacje między domownikami stały się jeszcze bardziej istotne niż przed pandemią, podobnie jak bliskość natury. Okazało się również, że ograniczona przestrzeń domowa musi być wielofunkcyjna oraz zapewniać dobre samopoczucie. Naprzeciw tym potrzebom musi wychodzić IKEA.

Marek Gawroński podkreślał, że Volvo, produkując ciężarówki i autobusy, spełnia zupełnie inne potrzeby społeczne – zapewnia codzienny dowóz ludzi i towarów. Potrzeby i oczekiwania wobec transportu również zmieniły się pod wpływem pandemii oraz zamiany przez ludzi indywidualnego transportu na rzecz transportu zbiorowego, który jest znacznie bardziej wydajny. Gawroński zwrócił też uwagę, że nowoczesny, ekologiczny i cichy transport zbiorowy pozwala na budowę większej ilości przystanków autobusowych, których lokalizacja nie stwarza niedogodności dla mieszkańców, jak przystanki wewnątrz obiektów np. w szpitalach.

Zrównoważony rozwój oznacza więc dostosowanie się biznesu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań ludzi.

Paweł Panczyj, Alan Aleksandrowicz i katarzyna Gruszecka-Spychała. Fot. Przemysław Kozłowski

Katarzyna Gruszecka-Spychała wspomniała m.in. o dążeniu do „15-minutowego miasta” z infrastrukturą miejską pozwalającą dotrzeć wszędzie pieszo lub rowerem w ciągu kwadransa oraz z perfekcyjnym transportem zbiorowym. Ale zwróciła przede wszystkim uwagę na to, że pandemia pokazała, iż czasem należy być bardzo elastycznym podczas planowania zrównoważonego miasta, a także że społeczności, zarówno tak małe jak rodzina, czy duże, jak miasto, pełnią bardzo ważną rolę. Jak również, że dbanie o indywidualnego człowieka nie jest absolutnie sprzeczne z dbaniem o społeczność. Podkreślała także znaczenie i wpływ na jakość życia poczucia jednostki tworzenia czegoś większego – społeczności. Kluczową sprawą według wiceprezydent Gdyni jest równowaga w mieście, które nie może być szyte na miarę tylko jednej grupy społecznej, jak dzieci, seniorzy, czy biznes. Miasto musi być dopasowane do potrzeb wszystkich i dostępne dla wszystkich. A zrozumienie potrzeb i znalezienie równowagi między potrzebami mieszkańców i biznesu, bez którego życie w mieście jest niemożliwe, stanowi kluczowe wyzwanie dla władz miasta.

Z kolei Alan Aleksandrowicz zauważył, że podczas pandemii mieszkańcy mieli o wiele więcej czasu, by interesować się sprawami miasta i się nad nimi zastanawiać. Wzrosło więc zaangażowanie w sprawy miasta oraz świadomość, przede wszystkim tego, jak ważne jest zdrowie oraz ekologia. Stanowi to dla miasta wyzwanie przy planowaniu rozwoju, gdyż oczekiwania mieszkańców są czasem sprzeczne z oczekiwaniami biznesu.

Natomiast Roger Andersson zwracał uwagę, jak istotna dla dewelopera jest bliska współpraca z miastem, gdyż należy myśleć o tym, że tworzona nowa przestrzeń dla przyszłej społeczności ma być żywa na zawsze, a nie martwa po pięciu lub dziesięciu latach. To oznacza dla dewelopera zrównoważony rozwój, ale znalezienie najlepszych rozwiązań jest trudne.

Forum ABSL Summit zostało zorganizowane przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, a jego gospodarzami były miasta Gdynia, Gdańsk i Sopot.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2021 13:30
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.09.2021 13:33
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona

Zobacz także