1468 (1168) 2021-09-24 - 2021-09-30

Znamy laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Laureaci Nagrody im. Macieja Płażyńskiego // fot. Michał Puszczewicz

Laureaci Nagrody im. Macieja Płażyńskiego // fot. Michał Puszczewicz

Już po raz dziesiąty wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego, która jest przyznawana dziennikarzom i mediom służącym Polonii. Laureatami jubileuszowej edycji konkursu zostali reporterzy i redakcje z Danii, Kanady, Litwy, Niemiec, Węgier i Polski. Uroczysta gala nagrody odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni.


Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała przed dziesięcioma laty z inicjatywy prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, marszałka województwa pomorskiego, Press Clubu Polska i Jakuba Płażyńskiego. Jej ideą jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań patrona wyróżnienia – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. W gali wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich był prezydent Wojciech Szczurek, który wręczył nagrodę w jednej z kategorii.

– Jesteśmy wspólnotą Polaków. My żyjemy w kraju, oni poza granicami. Bardzo zależało nam na tym, by myśleć w tych samych kategoriach. Byśmy z jednej strony krzewili wiedzę w kraju o tym, gdzie są, co robią, jak żyją. Z drugiej strony, by oni mieli przekonanie, że o nich pamiętamy. Ta nagroda była także wyrazem podziękowania i uznania dla wolnych, niezależnych i kompetentnych mediów. Myślę, że ostatnie lata pokazują, jak ważnego nabiera przez to wymiaru – mówił podczas gali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Statuetki przyznano w czterech kategoriach:
  • dziennikarz medium polonijnego,
  • dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne,
  • dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii,
  • redakcja medium polonijnego.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

– Laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego charakteryzuje pasja i rzetelne podejście do informowania ludzi. To dwa elementy, które przede wszystkim bierzemy pod uwagę przy ocenie prac i postawy. Mimo że nagrody są przyznawane za miniony rok, to patrzymy przez pryzmat szerokiej działalności. Rywalizacja jest bardzo duża, więc mamy z czego wybierać. Dziękujemy dziennikarzom za to, że się angażują, tworzą, a my możemy później wybrać tych najciekawszych – tłumaczy Jakub Płażyński, przewodniczący jury.
Jakub Płażyński, przewodniczący jury i syn Macieja Płażyńskiego // fot. Michał Puszczewicz

W pierwszej z wymienionych kategorii nagrodę otrzymała Ewelina Mokrzecka. Jury nagrodziło ją za cykl wartościowych publikacji na temat litewskich Polaków oraz stosunków polsko-litewskich w mediach obu krajów.

– Ta nagroda jest dla mnie ogromnych zaskoczeniem, ale też motywacją do dalszej pracy oraz potwierdzeniem tego, że to, co robię, jest słuszne i dobre – komentuje Ewelina Mokrzecka, laureatka nagrody.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Piotr Piętka, pomysłodawca i twórca podcastu Radio Polonia Węgierska i kanału Polonia Węgierska TV.

Najlepszym dziennikarzem krajowym publikującym na tematy polonijne okazał się Łukasz Grajewski. Doceniono go za reportaż „Jesteśmy towarem”, który ukazał się na łamach „Tygodnika Powszechnego” i traktuje o losach polskich pracowników jednego z wielkich niemieckich zakładów mięsnych.

– To jest pierwsza nagroda w całym moim dziennikarskim życiu. To przede wszystkim mobilizacja, żeby dalej pracować, dalej zajmować się tematami niemieckimi, ale też tymi mówiącymi o Polakach, którzy pracują i mieszkają w Niemczech. Jeżeli my o nich nie będziemy pisać – a mówię tutaj o Polakach mieszkających za granicą – to oni gdzieś nam przepadną. A nawet w Niemczech to jest ponad milion osób, które tak naprawdę czują się związane z Polską. Często tęsknią za krajem. Tym bardziej trzeba pokazywać ich losy, żeby tutaj, w kraju o nich nie zapomnieć – mówi Łukasz Grajewski, laureat nagrody.

Statuetka w kategorii „Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” trafiła do Doris Heimann, wieloletniej korespondentki mediów niemieckich w Polsce. Heimann obecnie pracuje w Deutsche Presse-Agentur. Jury doceniło jej solidną, pełną pasji pracę, dzięki której rzetelne informacje o Polsce trafiają do milionów Niemców i innych odbiorców serwisów DPA.

– Nam dziennikarzom na pewno jest potrzebna pasja. Pasja do swojego zawodu, swoich tematów i czasami też pasja do ryzyka, które jest z tym związane – mówiła Doris Heimann, odbierając nagrodę.
Doris Heimann, laureatka nagrody w towarzystwie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurak i Jakuba Płażyńskiego, przewodniczącego jury // fot. Michał Puszczewicz

Redakcja medium polonijnego, która w tym roku otrzymała Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego, to zespół wydawanego w Danii kwartalnika społeczno-kulturalnego „Informator Polski”. Jury doceniło wysoki poziom merytoryczny publikowanych tam treści.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Radio Polonia Winnipeg – kanadyjska rozgłośnia polonijna.

Laureaci w kategoriach dziennikarskich poza statuetką otrzymują nagrody finansowe w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2021 13:35
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.09.2021 13:36
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona