1469 (1169) 2021-10-01 - 2021-10-07

Poznaj generała Stanisława Maczka

Absolwent filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy, czyli generał Stanisław Maczek, to główny bohater multimedialnej, przygotowanej w trzech językach wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.
Każdy, kto do 17 października odwiedzi pawilon na placu przy ulicy Zawiszy Czarnego w Gdyni, będzie miał niezwykłą okazję zapoznać się ze wspomnieniami żołnierzy
1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchać nagrania głosu samego gen. Maczka.
Z relacji można się dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 r., lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas w oczekiwaniu na komendę „Do boju!”, jak sobie radzili z wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną.
Wystawa została przygotowana z okazji 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy, której mieszkańcy do dziś ciepło wspominają gen. Maczka i jego żołnierzy.
Wirtualną wersję wystawy pt. „Czarne Diabły” można znaleźć na platformie Google Arts & Culture. Muzeum Historii Polski przygotowało również pakiet edukacyjny dla różnych grup wiekowych.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski są do obejrzenia dwa filmy wyprodukowane przez MHP w związku z wystawą: dokument Rafała Geremka „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” oraz miniatura Agaty Mianowskiej „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”.
Termin i miejsce wystawy: do 17 października, plac przy ul. Zawiszy Czarnego.
Uroczyste otwarcie wystawy: 1 października o godz. 12.30.
Organizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie przy wsparciu Gdyni i organizatorów XIII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

ikona