1470 (1170) 2021-10-08 - 2021-10-14

Wystawy

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza na wystawę czasową „Klimaks”. Opowiada o relacji łączącej człowieka i jego środowisko naturalne z perspektywy wyjazdów Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku. Wystawę można oglądać do 31 października.
***
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę historii wzornictwa szkła i twórczości wybitnych projektantów – Eryki i Jana Drostów, z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.
Muzeum Miasta Gdyni oraz Galeria Klif, przygotowały ekspozycję poświęconą budowie gdyńskiego portu. Wystawa to nie tylko wyselekcjonowane fotografie dokumentujące powstawanie portu. To również niepowtarzalna okazja zobaczenia budowniczego, Tadeusza Wendy, podczas pracy.
Można ją oglądać w wydzielonym miejscu na parterze galerii Klif (al. Zwycięstwa 256).
Wstęp bezpłatny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa zorganizowaną z okazji 25-lecia. W wystawie biorą udział artyści zrzeszeni w stowarzyszeniu.
Prace można oglądać w lokalu artystycznym „TYGIEL”, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) do 30 października.
Strona www.eraartprofile.pl
***
Fundacja ~morze i tuBaza zapraszają na wystawę Julii Tymańskiej. Cykl prac jest dyplomem zrealizowanym na ASP w Gdańsku na Wydziale malarstwa, w pracowni prof. Henryka Cześnika. Wystawę można oglądać w tuBazie (al. Zwycięstwa 291) do 8 października w każdy weekend w godz. 10.00-16.00.
Wstęp wolny.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zaprasza 8 października o godz. 18.00 na wernisaż wystawy grafiki Wojciecha Kostiuka pt. „Jesień Średniowiecza. Sen o Boschu”.
Wydarzenia odbędzie się w małej galerii Klubu MW (ul. Zawiszy Czarnego 1). Grafiki będzie można oglądać do 8 listopada.
***
Obrona Wybrzeża trwała do 2 października 1939 r. Temu wydarzeniu poświęcono najnowszą wystawę IPN w Gdańsku pt. „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939”, przygotowaną przez: dr Barbarę Męczykowską, Artura Chomicza i Daniela Sieczkowskiego.
Można ją oglądać na skwerze Kościuszki.
***
24 września w sali wystawienniczej „ART 39” odbyła się uroczystość nadania Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni imienia Magdaleny Abakanowicz. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac artystki. Wystawę można oglądać do 31 października.
Można ją zobaczyć w sali wystawienniczej „ART 39” przy ul. Orłowskiej 39 od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-16.00 oraz w weekendy w godz. 12.00-17.00.
Wstęp wolny.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...”
Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej.
Muzeum zaprasza również na wystawę „Trud i zwątpienie”, która powstała we współpracy z Narvik War and Peace Centre. Autorem wystawy o polskich jeńcach wojennych i pracownikach przymusowych w Północnej Norwegii w latach 1942-45 jest Michael Stokke, ze strony polskiej badania prowadził Andrzej Święch.
Wystawa będzie czynna od 15 października do połowy stycznia 2022 r.
Wernisaż rozpocznie się 14 października o godz. 13.00.
***
Ekspozycję muzealną w Domku Żeromskiego w Orłowie można zwiedzać z kustoszem w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00 (od września do maja). Poświęcona jest życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.
Wejście do domku od ul. Zacisznej.
Wstęp wolny.
Strona: www.orlowo.gdynia.pl.
***
Był absolwentem filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy. Generał Stanisław Maczek to główny bohater multimedialnej wystawy plenerowej. Wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” będzie dostępna dla zwiedzających przy ul. Zawiszy Czarnego do 17 października.
Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.

ikona