1483 (1183) 2022-01-28 - 2022-02-10

Gdynia świętuje 96. urodziny

10 lutego przypada 96. rocznica nadania Gdyni praw miejskich. 6 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie uroczysta msza święta z asystą wojskową. Oficjalne uroczystości odbędą się 10 lutego o godz. 12.00. Przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl. Z okazji rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich atrakcje dla mieszkańców przygotowało m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia Rodzinna i Centrum Aktywności Seniora.



10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Urodziny naszego miasta to wyjątkowy moment, w którym rokrocznie przypominamy o fenomenie budowy okna na świat II RP, będącego spełnionym marzeniem o Polsce na morzu. Oprócz mszy świętej oraz oficjalnych uroczystości przy pomniku Polski Morskiej zaplanowano wspomnienie pierwszego wójta Gdyni Jana Radtkego w 150. rocznicę urodzin.

Jan Radtke urodził się 10 lutego 1872 r. w Dębogórzu na Kępie Oksywskiej. Zanim na stanowisko wójta Gdyni wyniosła go 23 listopada 1918 r. miejscowa ludność, był szanowanym obywatelem tej letniskowo-rybackiej miejscowości.
Był orędownikiem rozwoju Gdyni jako kąpieliska konkurującego z Sopotem, a po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza w 1920 r. postulował budowę portu wojennego i handlowego w Gdyni. Zyskał sobie wielki szacunek licznymi inicjatywami. To z jego inspiracji Rada Gminna występowała do władz państwa o nadanie Gdyni praw miejskich, co nastąpiło 10 lutego 1926 r.
Dom Jana Radtkego (charakterystyczny domek z wieżyczką na rogu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej, zachowany do dziś) był miejscem spotkań wybitnych obywateli gdyńskich i przybyłych gości, budowniczych portu i miasta, artystów, pisarzy, których łączyła jedna idea – Gdynia. Byli wśród nich: Antoni Abraham, Stefan Żeromski, Julian Rummel, Tadeusz Wenda, Adolf Nowaczyński, Feliks Nowowiejski.
Pierwszy wójt Gdyni zmarł 22 grudnia 1958 r. w Gdyni. Jego pogrzeb był wielką manifestacją gdynian. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.
10 lutego o godz. 11.40, w 150. rocznicę jego urodzin, pod tablicą na domu przy ul. 10 Lutego 2 zostaną złożone kwiaty.
***
10 lutego o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.
Podczas obrad przyznane zostaną medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz nagrody „Czas Gdyni”. Całość uświetni oprawa muzyczna z udziałem aktorki Teatru Miejskiego Doroty Lulki.
***
Ze względu na obostrzenia pandemiczne w tym roku także nie będzie balu w Gdynia Arenie. Ale odbędzie się bezpieczna zabawa w plenerze.
Prezydent Wojciech Szczurek zaprasza 6 lutego na Karnawałową Rodzinną Grę Miejską, która odbędzie się na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, między pomnikiem Rybek a aleją Marsz. Piłsudskiego.
W niedzielę w godz. 10.00-14.00 mali gdynianie spotkają na promenadzie kolorową ekipę szczudlarzy, mimów, monocyklistów, magików, żonglerów i klaunów, którzy wyposażą ich w kolorowe, karnawałowe maski i latające balony. Z tej okazji można przebrać się kolorowo. Przygotujemy wspaniałe torty, które będą tryskały girlandą kolorowych światełek.
Podczas spaceru chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej pt. „96. Urodziny Gdyni”. Na bulwarze ukryte zostaną magiczne słowa. Będzie ich dokładnie dwadzieścia. Każdy, kto je odszuka i napisze z wykorzystaniem co najmniej 6 słów życzeń dla Gdyni, otrzyma w prezencie specjalnie z tej okazji przygotowany prezent-niespodziankę. Naprawdę warto go zdobyć! Przyda się w pandemii zwłaszcza podczas zimowych spacerów.
Szczegóły na www.gdyniarodzinna.pl
***
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza mieszkańców na niezwykła wystawę „MORZE \ MIASTO \ PORT”, która związana jest zarówno z historią Gdyni, jak i setną rocznicą powstania w Gdyni portu. W 1922 r. bowiem Sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni.
Dla rodzin Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował warsztaty tworzenia zegarów, które będzie można po ukończeniu zabrać do domu i odliczać czas do następnych urodzin Gdyni. Odbędą się 12 lutego w godz. 12.00-17.00.
Zapisy www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.
10 lutego o godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy MORZE \ MIASTO \ PORT (obowiązują zaproszenia). Bezpłatne zwiedzanie wystawy będzie możliwe od godz. 15.00.
Wystawa ukazuje wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne przedstawienia. Wystawa to ponad 100 dzieł, m.in.: Michaliny Krzyżanowskiej, Janusza Marii Brzeskiego, Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Stanisława Katzera i Stefana Szmaja.
Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.
11 lutego wstęp do muzeum będzie bezpłatny.
***
W związku z obostrzeniami pandemicznymi obchody urodzin Gdyni organizowane w Centrum Aktywności Seniora odbędą się wyłącznie online:
– spotkanie z piosenką w grupie „Gdyńscy Seniorzy Wirtualnie”,
– konkurs facebookowy na zamieszczenie w dniu urodzin twórczości artystycznej, zdjęć, wspomnień, itp. związanych z Gdynią – konkurs koordynowany przez portal Seniorplus.
Więcej na www.seniorplus.gdynia.pl.

ikona