1488 (1188) 2022-03-18 - 2022-03-24

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Animowana opowieść o uciekającym przed wojną afgańskim chłopcu oraz głośna ekranizacja rapowej powieści Doroty Masłowskiej – filmy „Przeżyć” i „Inni ludzie” to ważne premiery tego tygodnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

„Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena to film, który zdobył prestiżowe nagrody, serca widzów na całym świecie oraz historyczne trzy nominacje do Oscara: w kategoriach Najlepszy film międzynarodowy, Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Film za pomocą animacji (co pozwala zachować bohaterowi anonimowość) przedstawia historię Amina, który jako nastolatek musiał opuścić rodzinny Afganistan. Jego opowieść zwraca uwagę, jak złożone i długotrwałe skutki pociąga za sobą doświadczenie przymusowej migracji. „Przeżyć” to również historia o samopoznaniu i pełnym niepewności dorastaniu jako osoba uchodźcza.
Nagrodzony na Festiwalu w Gdyni pełnometrażowy debiut fabularny Aleksandry Terpińskiej, „Inni ludzie”, film oparty na prozie Doroty Masłowskiej, to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Na pierwszy rzut oka Kamil (Jacek Beler) i Iwona (Sonia Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest nieszczęśliwą żoną Maćka (Marek Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Magdalena Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką w blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.
Jeszcze jedną premierą filmową jest dokument „Animal” – opowieść dla tych, którzy troszczą się o przyszłość naszej planety. Żyjemy w obliczu zagrożenia określanego przez naukowców jako „szóste masowe wymieranie”: w ciągu ostatnich 40 lat zniknęło 60 procent żyjących na Ziemi kręgowców oraz 80 procent europejskich owadów latających. Dwoje nastolatków, Bella i Vipulan, oraz słynna Jane Goodall, znana ze swoich badań nad szympansami, wspólnie zabiorą widzów w podróż po świecie, by pomóc im zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co można zrobić, żeby odwrócić tę potworną tendencję.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są również filmy: „Belfast”, „Córka”, „Drive my car”, „Historia mojej żony”, „Sonata”, „Matki równoległe”, „Najgorszy człowiek na świecie”, „Za duży na bajki”, „Wiki i jej sekret”, „Cud Guadelupe”.
Szczegóły i bilety na www.gcf.org.pl.

ikona