1495 (1195) 2022-05-13 - 2022-05-19

Galiony Gdyńskie rozdane

Poznaliśmy laureatów Galionów Gdyńskich. To osoby, które przez ostatni rok wywarły największy wpływ na kształt kultury w Gdyni. Nagrody i wyróżnienia trafiły do autorów kreacji artystycznych, animatorów kultury, debiutantów, mecenasów kultury i artystów z pokaźnym dorobkiem.


Podczas gali wręczenia Galionów Gdyńskich prezydent Wojciech Szczurek podkreślał trud twórców kultury w realizowaniu ich wizji i założeń:
– To, co bardzo cieszy, to że pomimo zewnętrznych uwarunkowań, które mają na pewno wielki wpływ na pracę twórców, mieliśmy okazję się przekonać, że w gdyńskiej kulturze dzieją się naprawdę rzeczy niezwykłe, że poza tymi projektami, do których wszyscy się przyzwyczailiśmy, do ich rangi i znaczenia, wielkich festiwali, instytucji gdyńskiej kultury, bardzo bogate jest też życie różnych projektów, nowych twórców, którzy szukają nowych obszarów aktywności artystycznej. To pokłosie wielu lat pracy i budowania środowiska artystycznego w naszym mieście, ale też wielka nadzieja na przyszłość lokalnej kultury.

W kategorii „Debiut artystyczny” przyznano Galion Gdyński Adrianowi Apanelowi za scenariusz i reżyserię filmu fabularnego „Stancja”.
Wyróżnienia zdobyły Zuzanna Seweryna Dolega i Barbara Liberek.
W kategorii „Kreacja artystyczna” nagrodzono gdyński zespół Kiev Office za krzewienie kultury regionalnej w muzyce, w szczególności album „Gjinjenjé”. Wyróżnieniami uhonorowano Jacka Bałę oraz muzealne trio Małgorzaty Bujak, Tomasza Sosnowskiego i dr. hab. Jacka Friedricha.
Kinga Plicht oraz Agata Kozierańska-Burda sięgnęły po statuetkę w kategorii „Animacja kultury”, która została przyznana przede wszystkim za animowanie licznych projektów edukacyjnych i kulturalnych, m.in. „Lato na Patio” i „Bajka w Centrum”, a także wkład w działania związane z przyznaniem Gdyni tytułu Miasta Filmu UNESCO.
W kategorii „Mecenat kultury” Galion Gdyński trafił do Portu Gdynia za wkład w promowanie dziejów miasta, w szczególności za zaangażowanie w przygotowanie wystawy „Morze / Miasto / Port” wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni.
W kategorii „Całokształt twórczości” laur trafił do Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej, wybitnej propagatorce miniatury tkackiej.
Gratulujemy.

ikona