1500 (1200) 2022-06-24 - 2022-06-30

1500 numerów za nami! „Ratusz” ma 30 lat!

1500 numerów za nami! Ratusz ma 30 lat! Makieta Ratusza - pierwszego wydania i trzech przykładowych numerów, które pokazują jak zmieniała się szata graficzna biuletynu// materiały prasowe

1500 numerów za nami! Ratusz ma 30 lat! Makieta Ratusza - pierwszego wydania i trzech przykładowych numerów, które pokazują jak zmieniała się szata graficzna biuletynu// materiały prasowe

Pierwszy numer „Ratusza” ukazał się 18 stycznia 1992 roku. Na dwóch stronach formatu A4 znalazło się m.in. styczniowe kalendarium gdyńskie, krótkie sprawozdanie z prac Zarządu Miasta oraz informacje dotyczące opłat za parkowanie w mieście. W tym roku jeden z najstarszych biuletynów w Polsce świętuje 30. urodziny, a numer, który ukaże się 24 czerwca 2022 roku, będzie już 1500. wydaniem.


 

Z „Ratuszem” już 30 lat



„Ratuszowi” przybywało stron, zmieniała się szata graficzna, ale jedno pozostało niezmienne: skromny wygląd i ważne dla mieszkańców informacje, o funkcjonowaniu i pracy samorządu i o tym, co w mieście ważnego się dzieje. Lista punktów kolportażowych systematycznie rosła, wraz z zainteresowaniem treścią „Ratusza”. Rosła też z roku na rok  objętość i nakład tygodnika.  Od ok. 20 informacji w pierwszym numerze, do ponad 100 tekstów na 12, 16, a nawet 20 i więcej stronach i  nakładu 28-35 tys. egzemplarzy,  kolportowanych w 170 miejscach. Od 2006 roku „Ratusz” dostępny jest też online. Rocznie ma ponad 98 tysięcy odsłon. W każdy czwartek wysyłany jest też  newsletterem i w ten sposób trafia do 1100 osób. Wydawnictwo internetowe i archiwum można znaleźć na stronie Gdynia.pl w zakładce Aktualności: www.gdynia.pl/ratusz
 
– „Ratusz” przeszedł swego rodzaju ewolucję, od dwustronicowego biuletynu do wydawanego dziś na 16 i więcej stronach wydawnictwa, bogatego w zdjęcia i kolorowe ilustracje. Od 30 lat spełnia swoje najważniejsze zadanie – co tydzień gdynianie otrzymują świeżą porcję informacji o tym co w mieście się dzieje, o wydarzeniach sportowych, kulturalnych czy dzielnicowych aktywnościach.  „Ratusz” dociera  z informacją  do wszystkich dzielnic, prezentuje działania samorządu – to niezwykle ważne,  bo przecież taka informacja jest elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego, a nawet w dobie komputerów i, smartfonów są osoby, które cenią sobie wydawnictwo papierowe i zawsze chętnie po takie sięgają. – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
 

Prapoczątki

 
Początki „Ratusza”, wcale niełatwe,  wspomina pierwsza rzecznik prasowa  i Redaktor Naczelna biuletynu Joanna Grajter:
 
– To bardzo skromny informator, który nie ma jednak żadnych kompleksów i aspiracji, by ścigać się z prasą wielkonakładową. Już sam tytuł  miał sygnalizować, że wewnątrz są informacje pochodzące z Urzędu Miasta, ale niesformalizowane i drętwe choć ważne, ciekawe oraz  oczywiście – wiarygodne. Zatem nazwa prosta i skromna, trochę niedzisiejsza znalazła uznanie pani prezydent. (dopisek red. Franciszki Cegielskiej) Krój czcionki Times – klasyczny, szlachetny i  bez pretensjonalnych udziwnień, dobrze do tego tytułu pasował. I ruszyliśmy. Niestety, inicjatywa początkowo nie spotkała się z entuzjazmem, a najczęściej – ledwie z pobłażliwym przyzwoleniem. Bezpłatny informator kojarzył się wówczas z reklamowymi ulotkami, które były nowością na rynku, wyzwolonym z okowów socjalistycznego, centralnego zarządzania, ale już stawały się utrapieniem, zaśmiecającym miasto. Dość szybko jednak sytuacja się radykalnie zmieniła! To my musieliśmy z przykrością odmawiać dostarczania „Ratusza” w nowe miejsca, bo popyt zaczął przewyższać  nakład i ówczesne możliwości techniczne i organizacyjne.W pierwszym okresie biuletyn był  składany komputerowo w zaprzyjaźnionej redakcji w Gdańsku, drukowany był w urzędowej powielarni, w nakładzie 3 tys. egzemplarzy, a do około 20 punktów w mieście rozwozili go kierowcy Urzędu Miasta.
 
Dziś nakład biuletynu wynosi 28 tysięcy i znajdziecie go w każdej dzielnicy Gdyni. Trafia on do bibliotek, szkół, siedziby Urzędu Miasta, ale też przychodni, sklepów czy placówek kultury.
Lista punktów jest na bieżąco aktualizowana i dostępna na stronie: www.gdynia.pl/ratusz
 

„Ratusz” dziś

 
„Ratusz” – niczym w pigułce – prezentuje aktualne wiadomości z Gdyni i o Gdyni - bez nachalnych reklam. Zgodnie z przyjętą zasadą (zamieszczoną w „stopce” biuletynu) w „Ratuszu” nie ma miejsca na polityczne treści, poza urzędowymi, obowiązkowymi, np. obwieszczeniami wyborczymi, wykazami czy dotyczącymi prac komisji wojskowej. Nie ma publicystyki, felietonów, reportaży i innych form dziennikarskich poza komunikatami i informacjami – świadomie, by odróżniał się od prasy komercyjnej.
 
Biuletyn zapowiada wszelkie miejskie imprezy – sportowe, kulturalne. W swych stałych rubrykach informuje o pracach rad dzielnic, przedstawia propozycje zajęć edukacyjnych, artystycznych czy sportowych. Pisze o osiągnięciach gdynian w konkursach i zawodach.
W „Ratuszu” są także porady dotyczące ekologii, terapii uzależnień, zdrowego stylu życia.
Tygodnik często angażuje się w długofalowe akcje – np. działania proekologiczne promowane przez Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki, wyjątkowy projekt „Gdynia w klimacie” w którym biorą udział gdyńskie instytucje. Ma on na celu skupienie informacji o różnych, proekologicznych działaniach prowadzonych przez te placówki w jednym miejscu i pod jednym hasłem. Strona seniora, Gdynia buduje, Gdynia edukacyjna, Dzielnice Gdyni – w wybranych numerach biuletynu znajdziecie ważne informacje poświęcone konkretnym działaniom na rzecz czy to najmłodszych, czy starszych wiekiem mieszkańców. Witamy też maluszki, czyli dzieci, które przyszły na świat w Gdyni. Z „Ratuszem” możecie zaplanować swój tydzień z kulturą czy aktywnościami sportowymi.
 
„Ratusz” tworzy grupa osób – zakochanych w Gdyni, choć to nie tylko gdynianinie.
 
Zachęcamy do lektury wersji papierowej, która w piątki trafia do 170 punktów w mieście i tej online, z którą już w czwartek możecie zapoznać się na stronie www.gdynia.pl/ratusz

  • ikonaOpublikowano: 22.06.2022 08:20
  • ikona

    Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2022 11:53
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona