1505 (1205) 2022-08-26 - 2022-09-01

„Mam zaburzenia pamięci”. Szpital z wizytówkami

Opiekujesz się osobą borykającą się z demencją? Zaopatrz ją w specjalną wizytówkę, która pomoże medykom w udzieleniu pomocy. Szpitale Pomorskie chcą w ten sposób ułatwić obsługę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie regularnie trafiają pacjenci, którzy nie potrafią udzielić podstawowych informacji.


Szpitale Pomorskie chcą zachęcić rodziny swoich pacjentów do dbania o bezpieczeństwo swoich bliskich. Jedną z grup, które szczególnie potrzebują wsparcia, są starsze osoby, które cierpią na zaburzenia pamięci.
Senior jest zagubiony, nie wie jak się nazywa ani gdzie mieszka i trafia na SOR, a po udzieleniu pomocy trudno ustalić jego tożsamość – takie sytuacje regularnie przytrafiają się m.in. personelowi i medykom pracującym w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo. Żeby temu zaradzić, w placówce pojawiły się specjalne wizytówki, które można pobrać w rejestracji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
To karteczki, które po wypełnieniu mogą okazać się cenną wskazówką dla osób, które natrafią na osobę borykającą się z zaburzeniami pamięci, czyli np. demencją. „Dzień dobry! Nazywam się (…). Mam zaburzenia pamięci, proszę skontaktuj się z moim bliskim: tel (...)” – to ich treść, która po podaniu podstawowych danych pomoże udzielającym pomocy w zlokalizowaniu opiekuna bądź rodziny danego pacjenta.
Jak otrzymać wizytówkę? Jak podają Szpitale Pomorskie, wystarczy zapytać o nią w gabinecie nr 1 we wspomnianej rejestracji SOR w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Dzięki temu możemy w łatwy sposób przygotować bliskich lub podopiecznych na nieprzewidzianą sytuację. Wystarczy zadbać jedynie o to, aby zawsze miał ją przy sobie – np. w portfelu czy torebce, którą nosi przy sobie i której używa na co dzień.
Odnalezienie zagubionej osoby z zaburzeniami pamięci to nie jedyny plus tej inicjatywy – dzięki możliwości skontaktowania się z opiekunem medycy mogą też upewnić się do chorób przewlekłych czy ewentualnych przeciwwskazań związanych z dalszym leczeniem, gdy pacjent trafia na SOR.

ikona