1520 (1220) 2022-12-16 - 2022-12-22

Gdynia uczciła pamięć ofiar stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistyczne wprowadziły w całym kraju stan wojenny, którego celem była likwidacja protestów społecznych. W 41. rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego.


W oficjalnych miejskich obchodach wzięli udział samorządowcy, działacze NSZZ „Solidarności” i mieszkańcy, dla których pamięć tych wydarzeń jest wciąż żywa i nierzadko bolesna.
Uroczystości rozpoczęły się widowiskiem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2. Tuż potem, w tym samym miejscu, odbyła się msza święta. Następnie uczestnicy przemaszerowali ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, gdzie została zmówiona modlitwa oraz złożono kwiaty.
Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Przeciwko strajkującym wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice wyjechały czołgi, aresztowano działaczy opozycji i osadzano ich w ośrodkach odosobnienia. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Do lat 90. w wyniku represji, ciężkich pobić, ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona