Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1521 (1221) 2022-12-23 - 2023-01-12

Powrót do przeszłości. Magia gdyńskich kin

Historia starych gdyńskich kin jest niezwykła. I choć już nie ma ich na mapie miasta, dzięki projektowi „W starym kinie” wciąż możemy poznać ich dzieje.


„W starym kinie” to projekt, którego głównym założeniem jest utrwalenie pamięci o dawnych kinach, digitalizacja bogatego archiwum dokumentującego historię kin północnej Polski, należącego wcześniej do firmy Neptun Film, a od 2015 roku – do Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
15 grudnia w Gdyńskim Centrum Filmowym pojawiła się nowość. To tablice opisujące historie nieistniejących kin, od których wzięły nazwy tamtejsze sale – Warszawa, Goplana i Morskie Oko.
Historie kin zbadał i spisał Arkadiusz Brzęczek – pasjonat Gdyni, który przez lata archiwizował wspomnienia i zdjęcia mieszkańców. Z kolei warstwą wizualną projektu zajął się artysta Jan Rutka. Na potrzeby tablic odtworzył neony, które niegdyś zdobiły kina Warszawę i Goplanę, natomiast w przypadku Morskiego Oka posiłkował się liternictwem z archiwum.
Na tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii gdyńskich kin, na YouTube czeka wirtualny spacer w formie podcastu. W sentymentalną podróż zabiera nas Danuta Ślipy.
Projekt „W starym kinie” otrzymał dofinansowanie Samorządu Województwa Pomorskiego i miasta Gdyni.

ikona