1524 (1224) 2023-02-03 - 2023-02-09

BO2023: przygotuj swój projekt podczas konsultacji

Etap składania projektów w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2023 trwa. Każdy, kto ma pytania, wątpliwości lub szuka inspiracji, może skorzystać ze wsparcia urzędników miejskich. W najbliższym czasie odbędą się specjalne konsultacje dla autorów i autorek projektów w każdym wieku. W sobotę, 4 lutego, zapraszamy na Maraton Pisania Projektów!

Projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim może złożyć każdy mieszkaniec i mieszkanka niezależnie od wieku, zameldowania, a nawet obywatelstwa. Wystarczy, że zamieszkuje na stałe w naszym mieście. Podstawą – zarówno w przypadku inicjatywy dzielnicowej, jak i miejskiej – jest wypełnienie formularza wniosku oraz lista z podpisami mieszkańców popierających projekt.
Proces składania projektów do gdyńskiego BO opracowano tak, by był przyjazny dla wnioskodawców i wnioskodawczyń. Gdyby jednak potrzebna była pomoc w wypełnieniu wniosku, można uzyskać w Laboratorium Innowacji Społecznych oraz w wydziałach i jednostkach miejskich zaangażowanych w sprawdzanie i realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego. Dane kontaktowe dostępne są na stronie.
Ale to nie wszystko. Z myślą o autorach i autorkach projektów BO2023 zaplanowano specjalne wydarzenia:
Maratony Pisania Projektów w soboty 4 i 11 lutego w godz. 10.00-16.00 w UrbanLabie przy al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni, w budynku IVa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (wejście od ulicy Stryjskiej i SKM Redłowo)

Budżet Wieczorową Porą – punkt konsultacyjny LIS online w każdy wtorek do 20 lutego w godz. 17.00-19.00. Na konsultacje obowiązują zapisy, najpóźniej do godz. 16.00 dnia poprzedzającego wybrany termin. Można to zrobić na trzy sposoby:
- w wiadomości prywatnej do profilu FB Budżet Obywatelski Gdynia
- mailem na adres: bo@gdynia.pl
- telefonicznie pod numerem: 58 727 39 10.
Wszystkie złożone projekty trafią do weryfikacji formalnej oraz merytorycznej. Jeśli wniosek będzie wymagał zmian, urzędnicy skontaktują się z autorem i wskażą elementy do edycji.
Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie ogłoszona na stronie internetowej do 18 sierpnia 2023 roku.
Projekty dzielnicowe można składać w dwóch zakresach: tzw. dzielnicowym małym (obejmującym projekty o wartości do 20 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90% środków w puli dzielnicowej). Jest też możliwość składania projektów miejskich (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych).
W przypadku projektów dzielnicowych można składać projekty w kategoriach: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura. Z kolei zakres projektów miejskich powinien mieścić się w obszarze tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, w tym m.in. zwiększenia zieleni w mieście, gospodarowania wodami opadowymi i działań edukacyjnych z nimi związanymi oraz ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej.
Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.
Formularze projektowe, instrukcje oraz inspiracje z poprzednich lat są dostępne na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego www.bo.gdynia.pl. Jeśli na jakimkolwiek z etapów pojawią się pytania lub wątpliwości, warto skorzystać z konsultacji z miejskimi urzędnikami. To te same osoby, które w kolejnych miesiącach będą weryfikować złożone propozycje przez mieszkańców.
Projekt do BO2023 można złożyć do 20 lutego m.in. przez Internet - za pośrednictwem serwisu lub w formie papierowej, m.in. w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych, domach sąsiedzkich w Przystaniach oraz w UrbanLab Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 02.02.2023 11:04
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2023 11:04
  • ikonaZmodyfikował: Dominika Sobiech
ikona