1524 (1224) 2023-02-03 - 2023-02-09

Soboty z Bankowcem

Zbliżają się 97. urodziny Gdyni. Z tej okazji swoje podwoje otworzy jedna z najciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu – Mini Muzeum „Bankowiec”.

Oprowadzania z przewodnikiem zaplanowano we wszystkie soboty lutego. Chętni będą mogli również dowiedzieć się więcej o projektancie Bankowca. 9 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się prelekcja pt. „Stanisław Ziołowski w Gdyni – architekt wyjątkowy”.
Bankowiec jest uznawany za pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, który zbudowano w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Powstawał w latach 1935-1939. Inwestorem był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Do dziś ten budynek należy do najciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W 2009 roku z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec” powstało tam Mini Muzeum „Bankowiec”. To miejsce, które gościło już tysiące osób – zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców, jak i turystów. Jego kustoszką oraz animatorką jest Maria Piradoff-Link.
Chętni, którzy chcieliby zwiedzić muzeum, a także obejrzeć reprezentacyjną klatkę, hall i podwórze budynku oraz infrastrukturę schronu, będą mieli taką szansę. Wszystko z okazji 97. urodzin Gdyni. Oprowadzania z przewodnikiem odbędą się w soboty, 4, 11, 18 i 25 lutego o godz. 12.00. Start przy wejściu głównym do Bankowca (ul. 3 Maja 27).
Szczegółowe informacje pojawią się na facebookowych profilach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz Mini Muzeum „Bankowiec”.

To jednak nie wszystko. Z okazji 97. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich będzie można również dowiedzieć się więcej na temat Stanisława Ziołowskiego – projektanta kilku modernistycznych budynków w naszym mieście, m.in. kamienic, domów czynszowych i bliźniaczych, kościoła, plebanii czy wspomnianego Bankowca. W 2022 roku został on patronem jednej z gdyńskich ulic.
W czwartek, 9 lutego o godz. 18.00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) zaplanowano prelekcję „Stanisław Ziołowski – wyjątkowy architekt”. Poprowadzi ją Weronika Szerle – kuratorka wystaw i badaczka architektury.
Uczestnicy spotkania usłyszą o pracy i życiu prywatnym Ziołowskiego na tle gdyńskiej codzienności lat 30. XX wieku. Prelekcja potrwa do godz. 19.30.
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania z modernizmem” Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Organizuje je Agencja Rozwoju Gdyni. Partnerami wykładu są Mini Muzeum „Bankowiec” oraz Gdyńskie Centrum Filmowe.

ikona