817 (426) 2007-08-24 - 2007-08-30

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek IX) Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Zanim wyjedziesz do pracy - dla własnego bezpieczeństwa - zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w poszukiwaniu pracy w Wielkiej Brytanii.
Istnieje wiele nieuczciwych firm, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Ważne jest abyś pamiętał, że zgodnie z art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (ze zmianami), agencje pośrednictwa pracy mogą pobierać jedynie opłaty za faktycznie poniesione koszty związane ze skierowaniem do pracy za granicę, tj. koszty poniesione na: dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów – pod warunkiem wyszczególnienia tych opłat w umowie zawartej z osoba kierowaną do pracy za granicę. Należy pamiętać, że pośrednik nie może pobrać przedpłat, kaucji oraz opłat z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego, w szczególności: opłat eksploatacyjnych, wynagrodzenia pracowników, opłat z tytułu wynajmu lokalu, wyjazdów pracowników agencji, rekrutacji, usług pocztowo-telekomunikacyjnych, druków, reklamy pracowników ogłoszeń prasowych.
Dlatego by nie dać się oszukać należy bardzo uważnie czytać ogłoszenia i dokładnie sprawdzać warunki zatrudnienia, warto wnikliwie przeczytać umowę oraz sprawdzić firmę, która pośredniczy w znalezieniu pracy bądź samego pracodawcę. Wiarygodne firmy poszukujące pracowników podają w ofertach pracy pełną nazwę firmy pośredniczącej, telefon stacjonarny do biura, a czasami nawet adres i siedzibę firmy. Naszą czujność powinno wzbudzić ogłoszenie, w którym podany jest jedynie numer komórkowy (w Wielkiej Brytanii zaczynający się od cyfr 07 lub 00447). Kolejnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności firmy jest wejście na stronę internetową www.wck2.companieshouse.gov.uk, a następnie należy wpisać nazwę firmy. Jeżeli firma będzie zarejestrowana pojawia się informacje na temat prowadzonej przez nią działalności i jej adresie. Jeżeli obok nazwy pojawi się litera D (dissolved) oznaczać to będzie, że firma została już zlikwidowana. Innymi przeglądarkami internetowymi, w których można odnaleźć informacje o firmach są: www.ukdata.com lub www.ukcheck.co.uk (za opłatą od 8 do 18 £ - można uzyskać bardzo szczegółowe dane o firmie m.in. o toczącym się postępowaniu sądowym). Będąc w Polsce można zadzwonić także pod numer 118 912 do informacji o numerach międzynarodowych (koszt 2,44 zł brutto/ za 1 min. połączenia) lub skorzystać z internetowej książki telefonicznej Wielkiej Brytanii (dotyczącej firm) www.yell.com/ucs/HomePageAction.do Większość brytyjskich agencji pośrednictwa pracy jest zarejestrowana w REC (Recruitment & Employment Confederation – Konfederacja Rekrutacji i Zatrudnienia). Jeżeli Agencja Pośrednictwa Pracy znajduje się w Polsce powinna być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia www.kraz.praca.gov.pl. Szukając pracy można skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy EURES Europejskie Służby Zatrudniania (www.eures.praca.gov.pl) lub brytyjskiego biura pośrednictwa pracy Job Centre (www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/index.html ).
Przed wyjazdem lub podpisaniem umowy z pośrednikiem zawsze pamiętaj o sprawdzeniu, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicą. Poproś o numery telefonów pracodawców zagranicznych oraz do osób, które już skorzystały z jego usług i mogą to potwierdzić.
cdn
Biuro Porad Obywatelskich informuje, że 30 sierpnia 2007 o godz. 16.00 w siedzibie biura tj. ul. Traugutta 2 w Gdyni odbędzie się otwarte i bezpłatne szkolenie z zakresu przepisów związanych z wyjazdem i pracą w Wielkiej Brytanii. Liczba miejsc jest ograniczona dlatego też osoby chętne proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się telefoniczne (058) 6613156 (pon, wt, śr od godz. 17-19, czwartki godz. 10-12).

ikona