877 (476) 2008-11-07 - 2008-11-13

Tlenek węgla to cichy zabójca - ostrzegają strażacy

Ruszyła 8. edycja kampanii „Tlenek węgla - cichy zabójca". Akcja jest prowadzona przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni przy współpracy m.in. z Urzędem Miasta. Czas rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowy - zaczyna się bowiem sezon grzewczy i wielu mieszkańców będzie ogrzewać domy za pomocą m.in. piecyków gazowych. Niewłaściwe korzystanie zaś z takiego ogrzewania może prowadzić do niebezpieczeństwa zatrucia się tlenkiem węgla - czadem.
Tlenek węgla jest zwany „cichym zabójcą", gdyż jest bezbarwnym, bezwonnym i lżejszym od powietrza gazem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji organicznych (węgiel, drewno, gaz). Dlatego też podkreśla się, aby raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji gazowej i kominowej oraz zachowywać pełną dokumentację do wglądu strażaków. Strażacy zalecają także zakup tzw. detektorów, które wcześnie wykrywają tlenek węgla i ostrzegają przez niebezpieczeństwem. Akcja „Tlenek węgla - cichy zabójca" przynosi już wymierne rezultaty, gdyż z roku na rok zmniejsza się liczba osób poszkodowanych. Według bowiem statystyk gdyńskiej straży pożarnej do listopada 2008 roku odnotowano 30 przypadków zaczadzenia, w których ucierpiało 13 osób (zmarły 2 osoby). Dla porównania, w 2007 roku zarejestrowano 59 przypadków ulatniania się tlenku węgla i 27 poszkodowanych (także 2 ofiary śmiertelne).
Warto dodać, że w Gdyni są przyznawane dotacje zarówno dla osób fizycznych jak i wspólnot mieszkaniowych w związku z likwidacją niskiej emisji. Środki pieniężne może otrzymać każdy, kto zamienia dotychczas wykorzystywane źródło energii na inne, powodujące zmniejszenie emisji do atmosfery. W 2008 roku rozpatrzono pozytywnie 38 wniosków, z czego większość dotyczyła zamiany na gaz, były 2 przypadki podłączenia do OPEC, a 4 podmioty uzyskały dofinansowanie do kolektorów słonecznych. Dla porównania, w 2007 roku rozpatrzono 66 wniosków w sprawie dotacji, w tym 9 osób zamieniało źródło energii na prąd, 6 osób zakładało kolektory słoneczne, 2 podmioty podłączono do sieci OPEC a pozostali montowali instalacje gazowe.
Więcej informacji o dotacjach oraz procedurze składania wniosków udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Gdyni: (058) 66 20 201.

ikona