Aktualności

Festiwal Open’er także edukacyjny

Arystoteles powiedział, że muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów. Jednak gdyński Open’er Festival to nie tylko muzyka. Bogata oferta organizacji pozarządowych oraz strefa sztuki, co roku zaskakują coraz ciekawszymi - mądrymi i wartymi poznania, propozycjami edukacyjnymi.

Open’er Festival startuje już 28 czerwca. Wzorem poprzednich edycji, także i tegoroczny festiwal stwarza mieszkańcom Gdyni, jak i licznie przybywającym gościom, możliwość skorzystania także z oferty organizacji pozarządowych. Niezależne i autonomiczne organizacje pozarządowe to jeden z fundamentów wolnego, demokratycznego społeczeństwa i państwa. Open’er od lat udostępnia specjalną przestrzeń dla NGO's. W tym roku strefa ta zostanie powiększona, a organizacji będzie aż 24!, co oznacza więcej działań i aktywności.

NGO na Open’er 2017:  
Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Fundacja Court Watch Polska
Fundacja Emic
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR
Fundacja Gdyński Most Nadziei
Fundacja Humanity In Action Polska
Fundacja Non Licet
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Fundacja Rosa
Fundacja SŁONIE NA BALKONIE
Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton
Hospicjum Pomorze Dzieciom
Kampania Przeciw Homofobii
Polska Akcja Humanitarna
Polski Komitet Pomocy Społecznej
Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych
Stowarzyszenie Amnesty International
Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych
Stowarzyszenie OPAK
Stowarzyszenie Otwarte Klatki
Stowarzyszenie OVUM
Stowarzyszenie Pozytywnie Aktywni
Stowarzyszenie Współpracy Kobiet
Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV-AIDS Pozytywni w Tęczy
 
Ciekawa oferta kulturalno-edukacyjna znajduje się również w strefie "Sztuka". Krzysztof Warlikowski ze spektaklem "(A)pollonia" Teatru Nowego w Warszawie to prawdziwy rarytas dla miłośników teatru. Spektakl na podstawie tekstów Ajschylosa, Johna Maxwella Coetzeego, Eurypidesa, Hanny Krall, Jonathana Littella i innych. Ogromne wrażenie robi także obsada, m. in. Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Marek Kalita czy Maciej Stuhr.

"Biała siła, czarna pamięć" to także ważna i ciekawa propozycja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki
w Białymstoku. Spektakl inspirowany został reportażem Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć". Spektakl wyreżyserował Piotr Ratajczak, który odpowiada także za opracowanie muzyczne.

„W spektaklu dzielimy się swoim niepokojem dotyczącym historii, która cały czas ciąży. Staje się ważna w życiu politycznym, nieustannie wykorzystywana do celów politycznych, a my się z tą historią jako poszczególne miasta, jako państwo nie do końca rozliczyliśmy. Z drugiej strony jest to poruszający obraz tkanki miejskiej. To wizja miasta gdzie tkankę rządzącą stanowi pewna „grupa trzymająca władzę” – mówił przed premierą Piotr Ratajczak.

Ostatnią nie mniej ciekawą pozycją w tegorocznym spisie teatralnym Openera jest "Henrietta Lacks" spektakl w reżyserii Anny Smolar, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Przemiany 2016, poddany interwencjom dramaturgicznym oraz przeniesiony do przestrzeni Nowego Teatru zyska nową, pełniejszą formę.
 
Podczas tegorocznego Festiwalu będzie można obejrzeć także wystawę "Chuliganki". Przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na festiwal Open’er wystawa przybliża te formy kobiecego buntu, które wyrażają się poprzez taniec i performans. Eksploruje chuligański charakter twórczości i życiowych postaw artystek wizualnych i perfomerek, dla których ciało jest przestrzenią projekcji różnych wizji pożądania, wolności i nieposłuszeństwa. W kalejdoskopie póz i gestów, ekstatycznego tańca i niesfornego swagu, publiczność odnajdzie prace niepokornych ikon sztuki feministycznej lat 70. i 80., takich jak Natalia LL, Teresa Tyszkiewicz, Hannah Wilke czy Cosey Fanni Tutti.

Ciekawie przedstawia się także propozycja filmowa, czyli strefa Alterkino. Tutaj zobaczymy m. in. poruszający dokument "Ostatni w Aleppo" (org. „Last men in Aleppo”). To obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. Film został nagrodzony główną nagrodą na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity.

Fanów kina ale tez muzyki zainteresuje zapewne najnowsza produkcja Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers” i „Patersona”. Swoim nowym filmem "Gimme Danger" składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi.

Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak „No Fun” czy nieśmiertelne „I Wanna Be Your Dog”.
 
Więcej informacji na temat oferty edukacyjno-kulturalnej Festiwalu Open’er 2017 znaleźć można na oficjalnej stronie Festiwalu: https://opener.pl/pl/Sztuka/Program-2017.

  • ikonaOpublikowano: 27.06.2017 12:57
  • ikona

    Autor: Aleksandra _Rzewuska (a.rzewuska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2017 09:46
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Rzewuska
ikona