Aktualności

Gdynia w czołówce pod względem jakości życia w Polsce

Gdynia jest doceniana między innymi za wysoką jakość edukacji // fot. Filip Śmigielski

Gdynia jest doceniana między innymi za wysoką jakość edukacji // fot. Filip Śmigielski

Gdynia w pierwszej piątce miast z najlepszą jakością życia w Polsce, według Indeksu Zdrowych Miast, stworzonego wspólnie przez Grupę LUX MED, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej). W tym roku awansowaliśmy na piąte miejsce w kraju, o trzy oczka w górę, z ósmego, które zajęliśmy w roku ubiegłym.


Około sześćdziesiąt procent mieszkańców Polski to osoby żyjące w miastach. Czy życie w mieście jest zdrowe? Co wpływa na jakość życia mieszkańców? Jakie czynniki sprawiają, że żyje nam się lepiej? Odpowiedzi na te pytania szukali twórcy Indeksu Zdrowych Miast.


Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.

- Jakość życia mieszkańców to główny priorytet gdyńskiego samorządu - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Gdynia jest prekursorem wielu rozwiązań w tym zakresie. Stale pracujemy na tym, aby poprawiać jakość naszej edukacji, profilaktyki zdrowotnej, środowiska, wszystkich tych czynników, od których zależy nasze poczucie dobrostanu. To bardzo miłe, że nasze starania i coraz lepsze warunki do życia mieszkańców, zauważają naukowcy.


Podczas prac nad Indeksem Zdrowych Miasta, wyłoniono osiem głównych obszarów ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Jest to zdrowie, obszar ludności,
usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni.
Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską.

- To niezwykle ważne, bowiem im bardziej zdrowe społeczeństwo, tym lepiej ma się gospodarka – mówił podczas ogłoszenia wyników tegorocznego Indeksu Zdrowych Miasta profesor Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która obok Grupy LUX MED, oraz Open Eyes Economy Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej) jest twórcą rankingu.


W tym roku czołówka Indeksu Zdrowych Miasta w Polsce to Warszawa, Bielsko-Biała i Sopot. Gdynia jest na piątym miejscu. Sama obecność w pierwszej dziesiątce najzdrowszych miast w Polsce jest już ogromnym sukcesem.

  • ikonaOpublikowano: 23.11.2023 08:45
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.11.2023 11:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona