Aktualności

Gdyńscy licealiści „Zwolnieni z Teorii”

Uczniowie IX LO pomysłodawcami projektu

Uczniowie IX LO pomysłodawcami projektu "Pasja i Przyszłość" // fot. materiały IX LO

Wielu młodych ludzi wybierając kolejne ścieżki edukacyjne, zastanawia się nad swoją przyszłością. Często próbują pogodzić naukę ze swoimi zainteresowaniami i dalej rozwijać pasje. Na takie połączenie zdecydowali się uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w projekcie „Pasja i Przyszłość”.

 
– Edukacja zawsze jest i będzie kluczową sprawą w naszym mieście. Wszyscy dobrze wiemy, jak wielki wpływ ma oświata na jakość życia oraz rozwój osobisty i zawodowy mieszkańców. Konsekwentnie wspieramy rozwój młodych ludzi. Mamy również doskonałą i bardzo zaangażowaną kadrę pedagogów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Już od kilku lat kibicuję młodym gdynianom w realizacji ich pasji. Cieszę się, że w naszym mieście mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań, uczestnictwa w wielu ciekawych projektach i poszerzania swoich horyzontów.
 
Projekt „Pasja i Przyszłość” jest realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i we współpracy z Fundacją Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego pomysłodawcy to pięcioosobowa grupa uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W skład zespołu wchodzą: Jakub Konkol, Mateusz Konkol, Zuzanna Krużycka, Anna Michalska i Hubert Czajka. Ich opiekunem jest nauczycielka z IX LO, pani Dorota Twarowska.
 
Pomysłodawcy projektu "Pasja i Przyszłość" // fot. materiały IX LO
– Nasz projekt to inicjatywa społeczna, której celem jest pokazanie młodym ludziom, że warto rozwijać swoje zainteresowania. Mogą one stać się drogowskazami w życiu. Jestem osobą z niepełnosprawnością. Dzięki pomocy wielu ludzi odzyskałem „świadomość” i mam nowe życie. Uczestnictwo w tym projekcie to swoistego rodzaju rehabilitacja. Chciałbym odwdzięczyć się i pomóc rówieśnikom, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, jaki obrać kierunek w swoim życiu. Może to właśnie nasza ekipa ich zainspiruje – mówi Jakub Konkol.
 
– Chcemy pokazać, że można działać na rzecz innych ludzi, pomimo przeciwności losu. Można być małą cegiełką w czymś wielkim, i co ważne, nie robić wielkich rzeczy w pojedynkę tylko ze wspaniałymi rówieśnikami. To daje dużą satysfakcję i motywuje do działania – dodaje Mateusz Konkol.
 
Uczniowie IX LO przeprowadzają wywiady z absolwentami swojej szkoły. Poruszają w nich tematy związane z przyszłością, życiem i pasją. Filmiki, także ze znanymi i lubianymi, mają dodać otuchy i dać nadzieję młodym osobom, które stoją przed trudnym wyborem dalszej kariery. Mają zainspirować wszystkich wchodzących w dorosłe życie, szczególnie tych, którzy nie wiedzą jaki zawód w przyszłości chcieliby wykonywać.
 
– Zaobserwowaliśmy, że wielu z naszych rówieśników nie do końca wie, co chce robić. Nie mamy jeszcze doświadczenia, czasami brakuje nam wsparcia w rodzinie czy w najbliższym środowisku. A już w dość młodym wieku musimy decydować o swojej przyszłości. Rozwój własnych zainteresowań, oprócz edukacji, zdaje się być najlepszą inwestycją we własne życie – podkreśla Zuzanna Krużycka.
 
– W naszych wywiadach pokazujemy doświadczenia innych osób, które też stanęły przed koniecznością wyboru swojej przyszłej drogi. Wykorzystali swoje zainteresowania i pasje w tym procesie, co spowodowało, że dziś szczęśliwie kierują rozwojem swojej kariery, a co najważniejsze cieszą się nią. Pragniemy zainspirować jak największą ilość osób do pracy nad sobą i nad swoją przyszłością. Aby młodzież nie traciła wiary w siebie i realizowała swoje pasje, które ich kształtują – dopowiada Anna Michalska.
 
Dodajmy, że w dzisiejszych czasach młodzież jest nieustannie oceniana. Często też młodzi ludzie starają się nadążyć za panującymi trendami. Czują na sobie ciężar tej presji. Bywa i tak, że nastolatkowie w tym wszystkim zatracają swoje talenty i pasje. Przeprowadzone przez licealistów wywiady zawierają wskazówki, jak ułożyć swoją karierę po ukończeniu szkoły średniej i jak znaleźć czas na rozwijanie swoich pasji. Te materiały to także dobra lekcja dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą pomóc młodym ludziom w realizacji ich marzeń.
 
– Do każdego wywiadu podchodziliśmy indywidualnie. Staraliśmy się ułożyć pytania tak, aby poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące realizacji pasji i marzeń. Pokazujemy również sposoby radzenia sobie z przeciwnościami, m.in. z hejtem, dużą̨ odległością̨ od domu czy samotnością̨. Zauważyliśmy, że z każdego wywiadu sami wynosiliśmy lekcję, przemyślenia i wnioski. Cieszę się, że możemy tę wiedzę przekazać dalej – dodaje Hubert Czajka.
 
Uczestnicy projektu „Pasja i Przyszłość” od kwietnia 2021 roku umieszczają swoje materiały filmowe w mediach społecznościowych. Można je obejrzeć na:
YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=p3NABLl0dtk&t=1583s

Facebook - https://www.facebook.com/PasjaiPrzyszlosc.zwzt/

Instagram - https://www.instagram.com/pasja_i_przyszlosc_zwzt/

  • ikonaOpublikowano: 20.05.2021 18:25
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.05.2021 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona