Aktualności

Klasy innowacyjne w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni

Klasy innowacyjne w SP nr 6

Klasy innowacyjne w SP nr 6

Trzy klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni realizują innowację pedagogiczną pn. „Nowoczesna Pedagogika Zdrowego Rozsądku w Edukacji Humanistycznej”. Celem innowacji jest zdobywanie wiedzy na drodze codziennych doświadczeń i podejmowanie działań zmierzających do zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka.

Uczniowie pracują własnym tempem, podejmując się wykonywania zadań zgodnie z indywidualnymi planami pracy. Zajęcia połączone są w bloki tematyczne i przedmiotowe. Na lekcjach technologia wykorzystywana jest w sposób racjonalny. Uczniowie poszukują, segregują i opracowują materiał dostępny w Internecie, aby następnie przedstawić go w sposób ciekawy rówieśnikom.

Innowacja dotyczy także wykorzystania technik pracy Célestina Freineta* w codziennej pracy. Do najczęściej stosowanych należą: planowanie pracy, swobodna ekspresja literacka, plastyczna i teatralna, swobodne teksty oraz doświadczenia poszukujące. Efekty naszej pracy można zobaczyć na blogach: innowatornia.wordpress.com oraz klasownik.wordpress.com
 
tekst: Małgorzata Kuksinowicz, Beata Chojnowska- Gąsiorek
zdjęcia: Małgorzata Kuksinowicz, Zenona Mrula


*Célestin Freinet
– pedagog francuski, twórca "francuskiej szkoły nowoczesnej". Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, wychowywał się na wsi. Wykazywał zainteresowania naukami przyrodniczymi. Znalazło to później odzwierciedlenie w jego teoriach pedagogicznych.

Freinet szczególnie podkreślał bezcelowość stosowania podręczników, proponując w zamian metody oparte na swobodnym poznawaniu świata przez dziecko i jego działaniach twórczych. Nauka miała być oparta na własnych doświadczeniach (pozytywnych i negatywnych) dziecka. Freinet zaliczany jest do przedstawicieli pedagogiki naturalistycznej. Bardzo dużą uwagę przywiązywał do znajomości prac rozwoju dziecka. Da się u niego znaleźć wpływy psychoanalizy i psychologii funkcjonalnej. Wyodrębnił trzy naturalne fazy rozwoju: szukanie po omacku, urządzanie się w świecie i zamiana zabawy na pracę.
(źródło: Wikipedia)

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.04.2019 14:56
  • ikona

    Autor: Aleksandra _Rzewuska (a.rzewuska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2019 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Rzewuska
ikona