Aktualności

Młodzież w walce ze smogiem

Uczniowie w białych fartuchach

Uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w czasie aktywności Erasmus + // fot. archiwum ZSHG

Społeczność Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni mocno angażuje się w walkę o klimat. I to na szczeblu międzynarodowym, bowiem szkoła zakwalifikowała się do projektu mobilności kadry o nazwie „Acting towards the future”! oraz mobilności uczniów - ,,Fight with the dragon”  w ramach Erasmus +.


Projekt uczniowski, wraz z partnerską szkołą Ovidius School z Rumunii, skupił się na walce ze smogiem. We wrześniu w Gdyni gościliśmy nauczycieli i uczniów z Konstancy. W październiku gdyńska reprezentacja z projektu odwiedziła Rumunię. Badano stan powietrza, czystość morza, siłę wiatru i innych czynników mających wpływ na stan środowiskowy.
- Ekologia jest niezwykle ważnym tematem, również jeżeli chodzi o edukację młodych mieszkańców- mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni mamy bardzo czyste powietrze i dobrze, że nasi młodzi eksperci włączają się w walkę ze smogiem na szczeblu międzynarodowym. Edukacja ekologiczna to jeden z priorytetów w naszym mieście, każdego roku prowadzimy wiele akcji zakresu edukacji ekologicznej adresowanych do najmłodszych, takich jak „Posadź drzewo” czy „Strażnicy Energii i Klimatu”. Współpraca młodzieży z kolegami z innych krajów ma wiele walorów edukacyjnych, pozwala szlifować języki obce, uczy współdziałania i poszerza horyzonty.

W części projektu adresowanej do kadry nauczycielskiej, w placówkach edukacyjnych Irlandii, Hiszpanii, na Malcie i na Cyprze udział wzięła dyrekcja ZSHG, nauczyciele i administracja. W Portugalii, nauczyciele uczestniczyli w Job Shadowing, nauce przez obserwację i wymianę doświadczeń ze szkołą o innym systemie edukacji.
- Wśród celów projektów jest podniesienie kompetencji zawodowych pracowników szkoły: językowych, wykorzystania metody CLIL, ekologiczno-zdrowotnych, wspierających rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych oraz zarządzania szkołą – mówi Ewa Arcisz z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. – Istotne jest też promowanie uczenia się przez całe życie, przeniesienie dobrych praktyk na grunt naszej szkoły, wdrożenie rozwiązań i zdobytej wiedzy podczas mobilności zagranicznych.

Jeżeli chodzi o młodzież to jednym z głównych celi jest zwiększenie świadomości społeczności szkolnej w zakresie wiedzy o stanie powietrza w najbliższej okolicy poprzez poznanie metodologii badań przyrodniczych i wymianę doświadczeń z uczniami z Rumunii. Organizatorzy stawiają także na rozwój świadomości ekologicznej, podniesienie kompetencji  językowych uczniów i promowanie wielojęzyczności.

Uczniowie zdobywają również kompetencje społeczne, umiejętności cyfrowe poprzez wykorzystanie narzędzi informacyjnych, komunikacyjnych i technologicznych.
Efektami projektu jest wdrażanie nabytych kompetencji w pracy, odbył się również Tydzień z Erasmusem, gdzie w ciekawy sposób przedstawiana była wiedza kulturowa poszczególnych krajów odwiedzonych podczas mobilności kadry i uczniów

Kursy finansowane są z Projektu Operacyjnego Erasmus + w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt kończy się w tym roku kalendarzowym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.12.2023 15:28
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2023 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona