Aktualności

Modernistyczne przedszkole w nowej odsłonie

Przy remoncie elewacji przedszkola zadbano o architektoniczne detale, fot. Kamil Złoch

Przy remoncie elewacji przedszkola zadbano o architektoniczne detale, fot. Kamil Złoch

Nowej elewacji i odtworzenia detali zgodnych z duchem modernizmu doczekało się gdyńskie Przedszkole nr 22. Zabytkowy budynek przy ulicy Hallera przeszedł też termomodernizację. Łącznie prace przy placówce na Wzgórzu św. Maksymiliana kosztowały Gdynię blisko 347 tysięcy złotych.

Za nami kompleksowy remont kolejnej placówki publicznej w Gdyni. Nowe oblicze zyskało Przedszkole nr 22, które znajduje się przy ulicy Hallera. Miasto wykonało nową elewację i termoizolację budynku, który powstał w 1951 roku i w którym przez kilkadziesiąt lat wychowywały się kolejne pokolenia młodych gdynian.

- Budynek przedszkola zyskał swoją drugą młodość – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Udało się zrealizować wieloletnie marzenia i plany pracowników, ale także wszystkich gdynian, którzy powierzają przedszkolu pod opiekę swoje dzieci. To wyjątkowe miejsce, otwarte na funkcje integracyjne, wspierające też podopiecznych o szczególnych potrzebach. Nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba zwiększyć niezbędną pulę środków i przystosować budynek do najwyższych standardów. Wysoka jakość edukacji to jeden z filarów wysokiej jakości życia w mieście. Po remoncie Przedszkole nr 22 w Gdyni to prawdziwa modernistyczna perełka tej dzielnicy – podkreśla wiceprezydent Bartoszewicz.



Odświeżony budynek przyciąga wzrok, a po bliższym przyjrzeniu się detalom można zauważyć efekty współpracy projektanta, architekt Joanny Wróblewskiej z Miejskim Konserwatorem Zabytków, gdyż obiekt figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta Gdyni.

- Doraźne prace remontowe przez upływ lat były już niewystarczające, a między innymi ze względu na zabytkowy charakter przedszkole zasługiwało na większe zmiany – zaznacza Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Warto dodać, że tylko w ostatnich latach przeprowadziliśmy już dwie modernizacje, w 2015 i 2017 roku. Wówczas przedszkole zyskało między innymi nową kuchnię, izolację pionową, ogrodzenie placu zabaw i sprzęt sportowo-rekreacyjny. Teraz budynek, który jest własnością miasta będzie bardziej energooszczędny, jednocześnie zadbaliśmy o zachowanie ducha gdyńskiego modernizmu – dodaje.

Do architektonicznych tradycji Gdyni nawiązuje m.in. kolorystyka elewacji oraz detale opasek wokół otworów okien, portal wejścia głównego i wejść bocznych, gzyms wieńczący elewacje, balustrady okienne i balkonowe oraz ozdobne balustrady na dachu pełniące rolę piorunochronu. Z poziomu ulicy Hallera wyróżnia się nowe, duże logo w kształcie misia, z którym identyfikuje się Przedszkole nr 22.

- Przedszkole zawsze było miejscem otwartym, bardzo ciepłym, do którego z przyjemnością zaglądały dzieci, przechodzili rodzice, wszystko było ładne. Teraz jesteśmy ładni także zewnętrznie, to miejsce ma swój klimat – mówi Joanna Walaszkowska, dyrektor Przedszkola nr 22 w Gdyni. - Uczęszcza tutaj w ramach 5 oddziałów 119 dzieci, w tym także dzieci z niepełnosprawnością. Integrujemy w naszej placówce od 1991 roku – dodaje.

Prace kosztowały ponad 340 tysięcy złotych - w czerwcu placówka otrzymała 159 tys. złotych na remont elewacji i termomodernizację budynku, jednak oferta wykonawcy przekraczała zakładany budżet. Podjęto decyzję o zwiększeniu środków o 81 tys. złotych, aby przeprowadzić termoizolację budynku jeszcze w tym roku, później miasto subsydiowało jeszcze 12 tys. złotych, aby przyjąć najkorzystniejszą ze złożonych ofert.

Przedszkole nr 22 w Gdyni to placówka z 68-letnią tradycją edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą. W czerwcu tego roku przedszkole otrzymało certyfikat Szkoły Tutorów Przedszkolnych nadany przez Collegium Wratislaviense.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona