Aktualności

Gdyńscy absolwenci studiują m.in. w Cambridge i Maastricht

Gdyńscy absolwenci studiują na zagranicznych uniwersytetach // fot. materiały Wydziału Edukacji

Gdyńscy absolwenci studiują na zagranicznych uniwersytetach // fot. materiały Wydziału Edukacji

W Polsce tradycyjnie rok akademicki rozpoczął się w październiku. Część gdyńskich maturzystów zainagurowała go już we wrześniu w związku z podjęciem nauki na zagranicznych uniwersytetach.

 
- Samorząd gdyński od samego początku poszukiwał takich rozwiązań edukacyjnych, które będą odpowiedzią na potrzeby wszystkich mieszkańców i już we wczesnych latach 90. obrał międzynarodowy kierunek. Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które z sukcesem wprowadziło maturę międzynarodową i nieprzerwanie kształci w języku angielskim na światowym poziomie. Matura międzynarodowa to jedna z perełek gdyńskiej edukacji i cieszę się, że nasi uczniowie z sukcesem ją wykorzystują w dalszym rozwoju swojej ścieżki zawodowej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
 
III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni to jedno z najlepszych liceów w Polsce. W 2021 roku jego mury opuściło 205 maturzystów. Zaledwie 10 zdecydowało się, póki co, nie kontynuować edukacji. 195 uczniów wyruszyło w świat. Niektórzy studiują bliżej, inni za cel wybrali sobie podbój zagranicznych uczelni. Co piąty absolwent gdyńskiej Trójki rozpocznie studia poza Polską. Każdego roku około 25 procent absolwentów III LO w Gdyni przystępuje do międzynarodowego egzaminu maturalnego przygotowywanego przez Organizację Matury Międzynarodowej, International Baccalaureate Organization, a prawie 75 procent do krajowego egzaminu maturalnego przygotowywanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie.
 
- Główny geograficzny kierunek studiów zagranicznych w 2021 roku to Niderlandy. W Holandii naukę podjęło 26 osób, czyli trzynaście procent pierwszorocznych studentów z III LO w Gdyni. Jeszcze rok wcześniej głównym kierunkiem była Wielka Brytania. Również w latach 2010-2019 zdecydowana większość absolwentów z III LO w Gdyni wyjeżdżających na uczelnie zagraniczne podejmowała studia w Wielkiej Brytanii, w tym głównie w Londynie. Do 2020 roku włącznie było to kilka lub kilkanaście osób rocznie, a w 2021 roku była to tylko jedna osoba. Zatem w bieżącym roku „brexit” istotnie wpłynął na wybór studiów zagranicznych dokonany przez absolwentów III LO – wyjaśnia Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Poza Niderlandami tegoroczni maturzyści gdyńskiego liceum rozpoczęli studia zagraniczne w Belgii na uniwersytetach w Antwerpii i Leuwen, Wielkiej Brytanii na uniwersytetach Cambridge i Quinn Mary, we Francji, Irlandii, Szwajcarii oraz we Włoszech.
 
Wśród polskich uczelni największym zainteresowaniem „trójkowiczów” cieszyły się te warszawskie, gdzie studia podjęło 61 osób. Kolejnym kierunkiem są oczywiście uczelnie trójmiejskie. 59 osób podjęło dalszą edukację w Gdańsku. Pozostali w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu - od 7 do 12 osób, a także w Łodzi, Olsztynie, Toruniu i Szczecinie. Najwięcej absolwentów III LO, 29 osób, zostało w 2021 roku studentami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na Politechnice Warszawskiej jest to 25 osób, na Uniwersytecie Warszawskim 24 osoby, na Uniwersytecie Gdańskim 19 osób, na Uniwersytecie Jagiellońskim 10 osób, na Politechnice Gdańskiej także 10 osób.
 
Najpopularniejszym kierunkiem studiów wśród absolwentów III LO w Gdyni jest w tym roku medycyna. Kierunek lekarski wybrało aż czterdzieścioro z nich. Na kierunkach informatyka, elektronika, mechatronika, matematyka czy robotyka będzie kształciło się 35 osób. 19 osób związało swoją przyszłość z ekonomią, finansami, rachunkowością, ekonometrią czy zarządzaniem. 17 osób zdecydowało się na prawo. Absolwenci wybierali też kierunki takie jak biomedycyna, bioinżynieria czy nanobiologia i chemia. Sześciu absolwentów wybrało architekturę. Gdyńskich absolwentów nie brakuje też na kierunkach typowo humanistycznych jak psychologia, socjologia, filologia i lingwistyka (w tym filologia fińska-suomika i japonistyka), kulturoznawstwo oraz historia. Młodzi żacy zdecydowali się też na niebanalne wybory takie jak lotnictwo i kosmonautyka, jazz piano, kryminologia, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, oceanotechnika, cyberbezpieczeństwo, gospodarka przestrzenna czy wiedza o teatrze.

  • ikonaOpublikowano: 21.10.2021 11:00
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.10.2021 11:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona