Aktualności

„O pewnym przekształceniu geometrycznym” z elitarną nagrodą

Fragment plakatu promującego konkurs // materiały organizatora

Fragment plakatu promującego konkurs // materiały organizatora

Po raz kolejny informujemy o sukcesie ucznia gdyńskiej „Trójki”. Jakub Pawlak znalazł się na podium Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki. Z pewnością już niebawem usłyszymy o kolejnych sukcesach tego młodego matematyka.

 
Jakub Pawlak, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP, zdobył srebrny medal swoją pracą zatytułowaną „O pewnym przekształceniu geometrycznym” przygotowaną pod opieką Małgorzaty Ilewicz.
 
- Serdecznie gratuluję panu Jakubowi oraz opiekunom tego wyjątkowego młodego człowieka. Zawsze z dużym zainteresowaniem śledzę osiągnięcia naszych uczniów, niejednokrotnie bywając zaskakiwany przez ich pomysłowość i inteligencję. Bardzo cieszę się, że gdyńskie szkoły średnie ściągają tak zdolnych młodych ludzi z całej Polski. Z pewnością jest to zasługa naszej kadry pedagogicznej i umiejętności budowania dobrego klimatu do nauki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Do gratulacji dla uzdolnionego młodego matematyka i jego opiekunów dołącza również dyrektor gdyńskiej „Trójki” Wiesław Kosakowski.
 
Finał 44 Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki odbył się podczas 8. Kongresu Młodych Matematyków Polskich. Po wysłuchaniu prezentacji finalistów, jury Konkursu postanowiło, że srebrny medal i nagrodę w wysokości 1100 złotych otrzyma właśnie Jakub. Jego praca została zarekomendowana do organizowanego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci konkursu "Odkrycia", który stanowi eliminacje ogólnopolskie do międzynarodowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej - EUCYS. Opiekunem merytorycznym ucznia jest prof. Jacek Gulgowski.
 
- Uczniowie „Trójki” niejednokrotnie zdobywali nagrody w tym elitarnym konkursie. Tylko w ostatnich 5. latach łącznie aż czterech młodych matematyków z III LO w Gdyni zdobyło medale tego prestiżowego konkursu -  podkreśla Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO - Oprócz Kuby byli to zdobywcy brązowych medali: w 2020 roku - Gabriel Kiciński (opiekun: Andrzej Czarnecki, tytuł pracy "O nierówności jednorodnej z permutacjami i jej Shapiro-podobnym analogu"), w 2019 roku - Mateusz Scharmach (opiekun Grzegorz Graff, "Dwuwymiarowe ciągi Dolda") i w 2018 roku - Paweł Sawicki, (opiekun Wojciech Tomalczyk, "Hexapawn wydłużony").
 
Na czym polega wyjątkowość konkursu? Okazuje się, że młodzi adepci matematyki muszą mierzyć się z nie lada wyzwaniem – przedstawienia samodzielnego matematycznego dokonania. Jak wyjaśniają organizatorzy, wbrew pozorom, w matematyce jest mnóstwo miejsca na oryginalne obserwacje, nowe pytania czy nowe odkrycia - niekoniecznie na miarę Wielkiego Twierdzenia Fermata, ale wystarczające, by dostarczyć autorowi intelektualnej satysfakcji.
 
Konkurs odbywa się od 1978 roku, organizuje go Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz redakcja pisma Delta.

  • ikonaOpublikowano: 04.11.2022 13:08
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.11.2022 13:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona