Aktualności

Ogólnopolskie święto kreatywności już wkrótce w Gdyni

Odyseja Umysłow już w ten weekend // fot. organizatorzy

Odyseja Umysłow już w ten weekend // fot. organizatorzy

Aż sześć drużyn z Gdyni, reprezentujących cztery nasze szkoły, w gronie dwóch tysięcy uczniów i studentów z całej Polski weźmie udział w tegorocznym, ogólnopolskim Finale międzynarodowego konkursu kreatywności – Odyseja Umysłu. Kolejny raz swoje podwoje dla miłośników twórczego myślenia otworzy Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni i Polsat Plus Arena Gdynia, gdzie w dniach 6-7 kwietnia sędziowie wraz z publicznością obejrzą zmagania blisko 300 drużyn z całej Polski. Gościnnie w konkursie wystąpią zespoły z Hiszpanii i Chin. Najlepsze drużyny będą mogły zaprezentować się podczas Finałów Światowych Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.


Odyseusze co roku udowadniają, że kreatywności można się nauczyć. Odyseja Umysłu to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem od ponad 40 lat jest rozwijanie u dzieci i młodzieży szeregu kompetencji kluczowych, m.in. kreatywnego i krytycznego myślenia, inicjatywy i innowacyjności, rozwiązywania problemów, uważności, empatii i kooperacji. W Polsce program obecny jest niewiele krócej, bo w tym roku ma miejsce jego 33. edycja.
W tym roku do finału zakwalifikowało się aż sześć drużyn z Gdyni, które reprezentują cztery szkoły: Gdyńską Szkołę Społeczną, Pierwszą Szkołę Społeczną w Gdyni, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3.

- Uczestnicy co roku tworzą rozwiązania interdyscyplinarnych zadań, wykorzystując w praktyce wiedzę zdobytą w szkole, dając wyraz swojej pomysłowości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Efektem kilkumiesięcznej pracy są barwne spektakle z autorską scenografią, nowatorskie modele pojazdów i urządzeń. Odyseja to wielkie święto kreatywności, cieszymy się, że odbywa się właśnie w Gdyni, ponieważ nasza edukacja jest też niezwykle innowacyjna i kreatywna.

Program realizowany jest w szkołach i innych placówkach oświatowych w trakcie roku szkolnego w formie zajęć, prowadzonych przez przeszkolonych trenerów. Zwieńczeniem pracy jest udział w konkursie, podczas którego 5-7-osobowe drużyny prezentują przygotowane rozwiązania przed widzami oraz jurorami.

- Odyseja Umysłu to inicjatywa, w której liczą się twórcze pomysły, umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce, współpraca i zaradność. Co ważne – to też przestrzeń, w której każdy może odkryć swój talent i pasję, może marzyć, myśleć i tworzyć po swojemu – mówi Magdalena Datta, prezeska fundacji Odyssey of the Mind Polska.


Zróżnicowanie źródłem drużynowego sukcesu

Wśród kluczowych założeń programu znajduje się nauka poprzez doświadczenia i praktykę w toku pracy zespołowej. Każda drużyna samodzielnie definiuje swoje zainteresowania oraz mocne strony. Na tej podstawie dokonuje wyboru jednego z pięciu zadań konkursowych, nazywanych Problemami. Następnie zespół poświęca kilka miesięcy na rozwiązanie wybranego problemu, by finalnie zaprezentować efekty pracy na konkursie przed sędziami w formie kilku minutowego występu na scenie. Każda z drużyn otrzymuje zindywidualizowaną informację zwrotną w formie szczegółowej punktacji oraz opisu mocnych stron opracowanego rozwiązania.

Oprócz zadania o charakterze długoterminowym (projektowym), uczestnicy rozwiązują także Problem Spontaniczny. To zadanie-niespodzianka, które zespoły poznają dopiero na konkursie. Wymagają one opracowania rozwiązania „na zawołanie”, w krótkim czasie. Za każdym razem zadanie jest inne – czasem wymagane jest udzielenie twórczej odpowiedzi na zadane pytanie, czasem zbudowanie konstrukcji z dostępnych materiałów lub wykonanie zadania przy ich użyciu.


Współzawodnictwo? Owszem, ale w duchu integracji

Odyseja Umysłu to nie tylko drużynowa rywalizacja w opracowywaniu twórczych rozwiązań. Konkurs to jedynie swoista klamra edukacyjnego procesu. Współzawodnictwo przebiega w duchu przyjaźni, integracji i dzielenia się pozytywnymi emocjami z innymi drużynami. Finał to okazja do nawiązania nowych znajomości, nierzadko z ludźmi z drugiego końca Polski, dzielenia się zainteresowaniami czy wspólnego spędzenia czasu. By wspierać uczestników w nawiązywaniu kontaktów, zespoły łączone są w Drużyny Kumpelskie, które nie rywalizują bezpośrednio ze sobą, za to wspólnie spędzają czas i kibicują sobie nawzajem. Wydarzeniu towarzyszy też szereg dodatkowych atrakcji, w tym wieczór rekreacyjno-integracyjny.
Niezwykle ważnym elementem pracy w ramach Odysei Umysłu jest docenianie wysiłków uczestników. Temu służy wspomniana personalizowana ocena rozwiązania, jak również uroczysta forma ceremonii ogłoszenia wyników. W takim duchu szkoleni są trenerzy – opiekunowie drużyn, a także sędziowie, którzy oceniają rozwiązania młodych uczestników.

- Stworzenie atmosfery sprzyjającej wyciąganiu konstruktywnych wniosków z pracy i pozytywnym emocjom jest znacznie ważniejsze, niż konkursowa rywalizacja. Naszą intencją jest pokazanie uczestnikom, że nauka może być samonagradzającą aktywnością, procesem, który jest źródłem satysfakcji i drogą do odkrywania siebie oraz innych. – puentuje Magdalena Datta, prezeska fundacji Odyssey of the Mind Polska. Wstęp na Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu jest wolny. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane nowoczesnymi formami edukacji, uczniów, rodziców i nauczycieli.

Patronat nad tegoroczną krajową edycją Odysei Umysłu objęła Ministra Edukacji Narodowej. Współorganizatorem Finału Ogólnopolskiego jest Miasto Gdynia, jego Partnerem Strategicznym - Immergas Polska, a gospodarzami Finału: Pomorski Park Naukowo-Technologicznego oraz Polsat Plus Arena Gdynia.

ikona