Aktualności

W edukacji na pierwszym miejscu stawiamy na relacje

Tłum osób w Spilno Gdynia

Spotkanie edukacyjne w Spilno Gdynia cieszyło się dużym zainteresowaniem // fot. Wojciech Jankowski

Za nami kolejne spotkanie z cyklu: „Porozmawiaj(my) o edukacji w Gdyni”, w ramach którego spotykają się dyrektorzy, nauczyciele i młodzież. Ich celem jest oddolne reformowanie oświaty tak, aby szkoły i placówki dydaktyczne stały się bardziej przyjazne, a dzieci i młodzież ale też nauczyciele czuli się w nich dobrze.


​Od początku roku szkolnego trwają w Gdyni spotkania adresowane do osób, którym zależy na pozytywnych zmianach w edukacji. Prowadzone są przez Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Biuro ds. Jakości Życia UM i Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty. Radę Miasta reprezentuje Anna Myszka, znana ze wspierania edukacji. Do działań przyłącza się coraz więcej dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów obecnie już z kilkudziesięciu szkół. Ostatnie spotkanie miało miejsce w Spilno Gdynia.
- Gdyńska edukacja już taka jest, że nowe pozytywne inicjatywy, szybko zyskują szerokie grono zwolenników - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Siłą środowiska edukacyjnego w Gdyni są ludzie, niezwykle kreatywni, otwarci, gotowi stale się rozwijać i podnosić poprzeczkę. To właśnie dzięki nim i samym uczniom mamy tak dobre wyniki, a gdyńska edukacja staje się inspiracją dla innych miast.

Podczas pierwszego spotkania, które miało miejsce w październiku, jego uczestnicy skupili się na wypracowaniu priorytetów i wartości, które były wspólne zarówno dla placówek jak i środowisk: młodzieży, grona pedagogicznego i rodziców.
- Wtedy okazało się, że wszyscy myślą o tym samym: relacjach, dobrej atmosferze, współpracy, stwarzaniu warunków dla rozwoju – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. - Teraz zastanawialiśmy się jak możemy postulaty, które dla wszystkich są ważne, wprowadzić w życie. Po raz kolejny więc razem – przy wspólnych stołach – pracowali uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice. Rozmawialiśmy o tym, jak wprowadzić interesujące nas zmiany przy założeniu, że mamy nieograniczony budżet. Zaskoczenie nasze było ogromne, gdy się okazało, że do wprowadzenia tych zmian, wcale nie trzeba wielkich środków. Ważne jest co innego wzajemna współpraca i szacunek do siebie.

Edukacyjni entuzjaści zmian na debatach nie poprzestają. Kolejnym etapem mają być konkretne działania w szkołach. Placówek, uczestniczących w projekcie jest coraz więcej, ponieważ do działań, z właściwym sobie entuzjazmem, włączyła się Młodzieżowa Rada Miasta, której przedstawiciele reprezentują większość gdyńskich szkół średnich.
- Na kolejnych spotkaniach planujemy relacjonować co już udało się osiągnąć oraz dzielić się doświadczeniem – mówi Ludwika Rudacka ze Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. - Jesteśmy przekonani, że nawet niewielkie zmiany dla wspólnego dobra są początkiem dużych zmian w edukacji.

Do projektu „Porozmawiaj(my) o edukacji w Gdyni” nadal mogą się przyłączyć wszyscy, którym zależy na pozytywnych zmianach. Szczegółów należy szukać na stronach Stowarszyszenia Educational Cha(lle)nge.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.12.2023 15:39
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.12.2023 17:41
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona