Aktualności

Zmieniamy gdyńską edukację

Założenia planów na lata 2020-2030 przedstawił mediom wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia odpowiedzialny za oświatę, Bartosz Bartoszewicz. Po lewej stronie Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch

Założenia planów na lata 2020-2030 przedstawił mediom wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia odpowiedzialny za oświatę, Bartosz Bartoszewicz. Po lewej stronie Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch

Przez najbliższych 10 lat Gdynia rozbuduje 7 szkół i zmieni sposób funkcjonowania kolejnych 4 placówek. Miasto w oparciu o analizy tworzy plan na lata 2020-2030, który ma na celu dostosowanie sieci szkół do prognozowanych potrzeb. O opinie na temat wariantów zmian proponowanych dla konkretnych szkół poproszono nauczycieli i rodziców, a ich głos zostanie w styczniu przedstawiony Radzie Miasta i będzie mieć wpływ na ostateczne decyzje.

Gdynia właśnie otrzymała Srebrny Certyfikat programu „Samorządowy Lider Edukacji” i po raz pierwszy wyróżnienie nadzwyczajne „Primus” za najwyższą liczbę punktów rankingowych. Laury to efekt gotowości na wprowadzanie zmian i bieżące dostosowywanie systemu edukacji do oczekiwań mieszkańców.

Miasto na bieżąco sprawdza i analizuje dane dotyczące funkcjonowania szkół w nowych warunkach po reformie oświaty. To m.in. wskaźnik zmianowości w odniesieniu do każdej szkoły. Celem jest wartość wynosząca maksymalnie 0,9, czyli w uproszczeniu: więcej sal lekcyjnych niż oddziałów. Dziś średnia to około 0,93, ale z uwagi na zmiany ustawowe są placówki, w których pojawiają się wyższe wartości. Konieczne są zmiany.

- Chcemy przez kolejne 10 lat rozbudować system oświatowy i wydamy na to około 30 milionów złotych. Zmiany dotyczyć będą sposobu funkcjonowania byłych gimnazjów, które wskutek reformy stały się samodzielnymi szkołami i w których rekrutacja kieruje nas ku zmianom. Zamierzamy je wprowadzać w spokojnym trybie, cztero-, ośmioletnim lub rocznym, w zależności od decyzji rodziców i nauczycieli – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.



Zmiany obejmą łącznie 11 placówek, z czego 7 ma być rozbudowanych o nowe sale lekcyjne. To 25 nowych sal, a dodatkowo – zmiana formy i funkcji kolejnych 24 sal w skali miasta.

- Największe zmiany dotyczą Szkoły Podstawowej nr 14, którą zamierzamy oddzielić od Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących, umożliwiając ukończenie edukacji wszystkim uczniom w obecnym budynku. To także SP nr 51 przy ulicy Słowackiego, gdzie rodzice i nauczyciele otrzymali do wyboru trzy warianty. Trzy warianty dotyczą też SP nr 52 przy ulicy Okrzei. W SP nr 26 inicjatywa społeczności szkolnej skłoniła nas do wyboru jednej lokalizacji, przy ulicy Tatrzańskiej. W VII Liceum Ogólnokształcącym uczniowie i nauczyciele także otrzymali opcję wyboru między przeniesieniem w przyszłym roku albo za cztery lata na ulicę Okrzei – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz.

Podobne zmiany zadziałały już w Gdyni w praktyce i przyniosły pozytywne efekty, przytaczając chociażby przykład budynku po Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu, który zamienił się w sąsiedzką Przystań Śmidowicza 49 czy Zespołu Szkół Ekologicznych, w którego miejscu funkcjonuje obecnie Przystań Chylońska 237, żłobek i przedszkole.

Do 10 stycznia nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą podzielić się swoimi opiniami na temat zmian i wyrazić swoje zdanie na temat proponowanych wariantów. Głosy zostaną przekazane radnym, którzy zajmą się tematem podczas styczniowej sesji Rady Miasta Gdyni.

Strategia Edukacji 2030

  • ikonaOpublikowano: 17.12.2019 16:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2020 11:16
  • ikonaZmodyfikował: Bartłomiej Przybyciel
ikona