Aktualności

Dialog międzypokoleniowy- podsumowanie spotkań

Posumowanie spotkań

Cykliczne spotkania seniorów z młodszymi od nich mieszkańcami, które odbywały się w różnych dzielnicach Gdyni, pozwoliły na wspólną ocenę istotnych obszarów życia miasta, w których potrzeby poszczególnych grup wiekowych mogą się wykluczać lub być trudne do pogodzenia.
Spotkania odbywały się w ośmiu dzielnicach Gdyni. Uczestniczyło w nich ok. 160 osób, w wieku od 5 do 81 lat. W spotkaniach brali również specjaliści, przedstawiciele rad dzielnic, organizacji społecznych i instytucji miejskich.
Dzięki konsultacjom udało się wypracować szereg rekomendacji, które posłużą usprawnianiu funkcjonowania miasta. Przykładem może być dostępność rowerów miejskich, co wpisuje się we wdrażany właśnie projekt MEVO. Podczas naszych spotkań zarówno seniorzy, jak i młodsze osoby zgodnie twierdziły, że rower to najbardziej międzypokoleniowy środek transportu.
W obszarze transportu miejskiego zauważono potrzebę tworzenia np. buspasów, darmowej komunikacji, większej liczby przystanków oraz uruchamiania kolejnych połączeń do dzielnic oddalonych od centrum.
W zakresie przestrzeni publicznej wspólnymi pomysłami były np. ławki ustawione przodem do siebie, ułatwiające rozmowy, czy też tworzenie lokalnych mikroparków i centrów sąsiedzkich w poszczególnych dzielnicach. Uczestnicy spotkań docenili również już istniejące miejsca takie jak np. Infobox, otoczenie molo w Orłowie czy Park Kiloński.
Wypracowane rekomendacje już są wykorzystywane we wdrażaniu nowych usług w mieście. Przykładem może być właśnie rower metropolitalny, tworzenie sieci międzypokoleniowych centrów sąsiedzkich - Przystani czy aktualne zmiany w organizacji transportu zbiorowego.

ikona